Javier Solanával, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével csütörtökön Brüsszelben folytatott megbeszélése után Carla del Ponte ismét elégedetlenségének adott hangot amiatt, hogy az érintett országok nem teljesítik ezzel kapcsolatos kötelezettségeiket. Felszólította a nemzetközi közösséget, hogy gyakoroljon "sokkal nagyobb nyomást" az illetékes hatóságokra.
"Belefáradtam abba, hogy újra meg újra felhívásokat intézzek Radovan Karadzic, Ratko Mladic és a volt Jugoszláviában tartózkodó 19 további, szökésben lévő személy letartóztatása érdekében" - monda Del Ponte.
Karadzic a boszniai szerbek politikai vezetője, Mladic pedig hadseregük főparancsnoka volt az 1992-95-ös bosznia-hercegovinai háború idején. Ők a legmagasabb rangú vezetők, akik a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnök ügyében eljáró hágai törvényszék vádlottainak listáján szerepelnek, és még mindig szabadlábon vannak.
A főügyész szerint a törvényszék tudja például, hogy Karadzic a boszniai Szerb Köztársaságban tartózkodik, sőt azt is, hogy át akar költözni Montenegróba. Amikor azonban ezeket az értesüléseket a helyi hatóságokkal is közölték, illetékeseiktől azt a választ kapták, hogy ők nem tudnak semmit.
A politikai akarat hiányzik Ratko Mladic letartóztatásához is. Róla is mindenki tudja, hogy Szerbiában tartózkodik, és a hadsereg bizonyos köreinek a védelme alatt áll - mondta a főügyész.
Hasonló a helyzet a horvát Ante Gotovina tábornokkal, aki Del Ponte szerint "Horvátország és Bosznia-Hercegovina között ingázik. Mindenki tudja, hol van, mégsem tesznek semmit a letartóztatása érdekében" - jelentette ki.
Tonino Picula horvát külügyminiszter a múlt hónap végén tett brüsszeli látogatása során kijelentette, hogy országa a hágai törvényszéktől kapott kérések túlnyomó többségét már teljesítette. Gotovináról azt mondta, hogy a tábornok szökésben van, s a horvát hatóságok elfogatóparancsot adtak ki ellene.