Szent-Iványi István (SZDSZ), az integrációs bizottság elnöke, Tabajdi Csaba (MSZP) és Kelemen András (MDF) bizottsági alelnökök és Bagó Zoltán (Fidesz), a testület tagja kedden sajtótájékoztatón értékelte a négypárti országjáró körutat. "Úgy tűnik, 60 százalék körüli részvétel mellett az igen szavazatok stabil, megbízható többsége várható az EU-népszavazáson" - mondta Szent-Iványi István. Hozzátette: a részvételi és a támogatási arány nagyon fontos, hiszen ez meghatározza a fogadtatást az EU-ban.
Szerinte az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács között kialakult viták ellenére az EP szerdai szavazásán áldását adja a 10 EU-tagjelölt ország csatlakozására.
A bizottsági elnök szerint a négy párt közös országjáró körútja komoly szerepet játszott abban, hogy a csatlakozás támogatottságában januárban kimutatott visszaesés után megerősödött az "igen" tábora.
Az országjáró körút referendum előtti záró rendezvénye szerdán lesz az Országházban, Szili Katalin házelnök, Mádl Ferenc köztársasági elnök, Medgyessy Péter kormányfő és a négy parlamenti párt elnöke részvételével.
Az Együtt az egységes Európáért elnevezésű akció kezdeményezője, Tabajdi Csaba közölte: a tavaly novemberben kezdődött országos körúton eddig 50 rendezvényt tartottak, 112 parlamenti képviselő részvételével, összesen több mint tízezer fős helyszíni hallgatóság előtt. "Nem agitációt, hanem párbeszédet folytattunk, és konkrét válaszokat adtunk a csatlakozással kapcsolatban felvetődő kérdésekre" - tette hozzá.
Kitért arra, hogy a körút állomásain mind a négy párt igent mondott a csatlakozásra, emellett pedig sikerült árnyalt képet adni az embereknek a tagsággal járó következményekről.
Az országjáró körút a népszavazás után is folytatódik; a taggá válásig hátra lévő egy évben Tabajdi Csaba szerint elsősorban a vidéki társadalom felkészítése kapcsán vannak még fontos teendők.
Bagó Zoltán a Fidesz nevében fontosnak nevezte: az EU-tagság olyan legyen, hogy a magyar állampolgárok abból ne vesztesen, hanem győztesen kerüljenek ki. "Az ezt célzó összefogás érdekében a Fidesz felajánlja partnerségét a kormánynak, ide értve a csatlakozáshoz még szükséges parlamenti döntéseket is" - közölte Bagó.
Mint elhangzott, a legnagyobb ellenzéki párt hamarosan a parlament elő terjeszti javaslatát annak érdekében, hogy az uniós pénzügyi támogatások ne legyenek adókötelesek.
Kelemen András elmondta: a négy párt képviselői olyan érdemi és kiegyensúlyozott vitát tudtak folytatni a körút során, amely azt jelzi, hogy előrelépés tapasztalható a magyarországi politikai kultúra terén. "Magyarországnak vannak olyan közös ügyei, amelyeket együtt kell megoldani kormányzatnak és ellenzéknek, az ország eredményessége is ettől függ" - fogalmazott az MDF-es bizottsági alelnök.
A sajtótájékoztatón Szent-Iványi István bizottsági elnök beszámolt arról, hogy az integrációs bizottság április 16-a, a csatlakozási szerződés athéni aláírása után új "üzemmódra" áll át. Ennek lényege, hogy a testület az uniós törvényhozásban való részvételre, a döntések előkészítéséhez történő hozzájárulásra fog kiemelten koncentrálni. "A magyar Országgyűlésnek arra kell törekednie, hogy az EU-ban sikerüljön erősebb parlamenti kontroll alá helyezni a kormány- és államfők, szakminiszterek tevékenységét" - mondta Szent-Iványi.