Poul Nielson, a testület fejlesztési és humanitárius kérdésekért felelős tagja szerint a támogatással az EU elsősorban azokat a súlyos problémákat kívánja enyhíteni, amelyeket a törvényes rendnek a bagdadi rezsim bukása utáni összeomlása idézett elő.
A háború március 20-i kitörése óta a brüsszeli bizottság már mintegy 12,5 millió euróval támogatta az iraki humanitárius helyzet javítására irányuló intézkedéseket. A most előirányzott 10 millió ehhez az összeghez adódik hozzá, és vele együtt részét képezi annak a 100 milliós keretnek, amelyet az unió az idén ilyen célokra kíván fordítani.
A döntést bejelentő brüsszeli sajtóértekezletén Nielson elmondta, hogy a 10 millió eurót jórészt az alapvető egészségügyi ellátás rendszerének helyreállítására szánják, elsőbbséget biztosítva a sebesült gyerekeknek, akik a konfliktus legsúlyosabban érintett áldozatai.
Nyilatkozatából ítélve azonban egyelőre nincs szó egy olyan nagyobb szabású humanitárius légihíd beindításáról a sebesült gyerekek Európába szállítására, amilyenről Romano Prodi, a bizottság elnöke beszélt a múlt héten tartott athéni EU-csúcson.
Prodi csütörtökön azt mondta, hogy a bizottság erre vonatkozó javaslata megkapta az Európai Konferencián részt vevő 40 ország vezetőinek a támogatását, s Brüsszel már meg is kezdte a végrehajtás előkészítését.
Nielson szerint azonban most elsősorban arról kívánnak gondoskodni, hogy a sebesültek iraki kórházakban, illetve a szomszédos országok egészségügyi intézményeiben kapjanak megfelelő ellátást, s Európába szállításuk csak azokban az esetekben kerül szóba, ha ez nem lehetséges. A "légihídról" szóló nyilatkozatok valószínűleg a nem egészen pontos szóhasználat miatt adhattak okot félreértésekre a sajtóban - mondta a biztos.
Az Európai Bizottság már közvetlenül a fegyveres konfliktus kirobbanása után bejelentette, hogy 21 millió eurót gyakorlatilag azonnal rendelkezésre tud bocsátani a legsürgetőbb emberiességi műveletek megkezdésére. Egyidejűleg arra kérte az Európai Parlamentet és a miniszterek tanácsát - amelyek együtt alkotják az EU költségvetési hatóságát -, hogy a közösségi költségvetés szükségtartalékaiból szabadítsanak fel további 79 millió eurót ilyen célokra. Ez a húsvéti ünnepek előtti napokban megtörtént.
Nielson elmondta, hogy a bagdadi rezsim bukása után kezdődött fosztogatások az egészségügyi intézményeket sem kímélték. Egyes kórházakat teljesen kifosztottak, az ott kezelt betegeket pedig távozásra kényszerítették. A konfliktusnak az iraki polgári lakosságot érintő humanitárius következményei általában is "nagyon-nagyon súlyosak" - fűzte hozzá.
Bagdadban még mindig nem állították helyre az ivóvíz- és az áramszolgáltatást, a kórházak hetek óta csak tartalék áramfejlesztőkkel tudnak működni, és mindenütt súlyos hiány van a sebesültek ellátásához szükséges felszerelésekből. A fertőző betegségek terjedésének veszélyét nagymértékben növeli, hogy az emberek nem jutnak hozzá tisztított ivóvízhez, a fővárosban pedig nem szállítják el a hulladékot, az utcákon szeméthegyek gyűlnek fel - mondta Nielson.
Bizottsági illetékesek tájékoztatása szerint a most jóváhagyott 10 millió eurós keretből finanszírozott első segélyszállítmányokat már ezen a héten útnak indíthatják.