Bűnbakot csinálnak a gyógyult SARS-betegekből

Vágólapra másolva!
Az atípusos tüdőgyulladásból felgyógyult betegek a rejtélyes kór után újabb nehézségekkel szembesülhetnek: felfokozott médiaérdeklődéssel, és azzal, hogy sokan őket hibáztatják a gyógyíthatatlan betegség terjedéséért. Egy fiatal szingapúri nőt például az egészségügyi minisztérium is csak "szuperfertőzőként" emlegetett, a sajtó pedig több alkalommal is közölte teljes nevét. A nőt ezért most - tartva a médiafelhajtástól - annak ellenére nem engedik haza, hogy már gyógyulttá nyilvánították - derül ki a brit The Times cikkéből.
Vágólapra másolva!

A szingapúri egészségügyi hatóságok szerint a 26 éves Esther Mok lehetett az egyike azoknak, akik az ázsiai városállamba behozták az atípusos tüdőgyulladásként vagy súlyos akut légúti szindrómaként (SARS) ismert betegséget. A korábban légikísérőként dolgozó fiatal nő mintegy száz embert fertőzhetett meg Szingapúrban.

Forrás: EPA
Mindenki tart a betegségtől

Esther Mok februárban kapta el a betegséget egy hongkongi hotelben egy kínai professzortól. Akkoriban a hatóságok még nem hívták fel a szingapúriak figyelmét a hongkongi utazás veszélyeire. A fiatal nőnek ugyan sikerült kigyógyulnia a betegségből, szülei és nagybátyja azonban belehaltak a betegségbe, amit tőle kaptak el. Mivel karanténba volt zárva, ezért temetésükre sem tudott elmenni.

A fiatal nő egyébként sem könnyű helyzetét tovább nehezíti, hogy a szingapúri sajtóban több alkalommal is közölték teljes nevét, az egészségügyi minisztérium pedig egyszerűen "szuperfertőzőnek" nevezte. Mok egyik testvére ezért levelet is írt az egyik újságnak, hogy fejezzék be a nővérével kapcsolatos információk közlését, ezzel ugyanis megnehezíthetik, hogy állást kapjon és újra normális életet élhessen.

SARS-teszt: néhány nap múlva itthon is/itthon/20030423sarsteszt.html

A felfokozott hangulat és médiaérdeklődés miatt a hatóságok annak ellenére nem akarják szabadon engedni a nőt, hogy gyógyulttá nyilvánították. A ma már egészséges nő ezért állítólag jelenleg is egy atípusos tüdőgyulladásban szenvedő betegeknek fenntartott kórházba tartózkodik.

Ezt a kórház igazgatója nem erősítette meg, annyit azonban elmondott, hogy teljes mértékben együtt érez a fiatal nővel, akit szerinte igazságtalanul hibáztatnak a vírus terjesztéséért. Az igazgató emlékeztetett arra, hogy februárban, amikor Mok elkapta a betegséget, még senkit sem figyelmeztettek arra, hogy ne utazzon Hongkongba az új típusú betegség miatt.

Szingapúrban a hatóságok mostanra már szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be. Akikről bebizonyosodik, hogy megfertőzödtek a betegséggel, azoknak kötelező otthon maradniuk. A betegeket kamerával is megfigyelik, és aki megszökik a karanténból, azokat bírósági tárgyalás nélkül is börtönbe zárhatják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!