Három 16 évnél fiatalabb rabot őriznek terrorizmus vádja miatt a kubai amerikai támaszponton Guantánamón. Azt azonban nem tudni, hogy hány éves a legfiatalabb rab. Amerikai részről úgy vélik, mivel a fiatalok aktívan részt vettek az amerikai erők elleni harcokban, így fogva tartásuk jogszerű. Emellett azt remélik, hogy a fiatalok számos fontos információval szolgálhatnak a terroristákkal kapcsolatban. Kiszabadulásuk annak függvénye, hogy mennyire fenyegetik Amerikát és mennyire fontos információkkal rendelkeznek.
A támaszponton leginkább tálibokat és al-Kaida-tagokat tartanak fogva, a három fiatalkorú személyt állítólag külön őrzik a többi rabtól. A fiatalok őrizetbe vételének hírére emberi jogi csoportok hevesen kritizálják a 42 országból származó 660 rab fogva tartási körülményeit, így például azt, hogy az őrizetesek nem találkozhatnak ügyvédjükkel.
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet szerint az, hogy az USA semmi rosszat nem lát abban, hogy gyermekeket tart fogva Guantánamón és felháborító módon kihallgatja őket, jól mutatja, a Bush-kormányzat mennyire tartja tiszteletben az emberi jogokat.
A Human Right Watch szervezet ugyancsak felháborítónak tartja, hogy a támaszponton folytatólagosan megsértik a rabok jogait. A fiatalok letartóztatása jól mutatja azt, hogy az USA miként bánik a konfliktusokban részt vevőkkel - véli a New York-i székhelyű szervezet egyik tanácsadója.
Hivatalos bejelentés szerint a fiatalokat orvosi és egyéb szűrésnek vetették alá a táborba érkezésüket - január elsejét - követően.
Az ügyvédek szerint a bizonytalan fogva tartás mélyítheti a rabok depresszióját, és esetleges öngyilkossági kísérletekhez vezethet. Amerikai jelentés szerint a támaszponton eddig 17 személy 25 esetben próbált meg öngyilkosságot elkövetni.