Ausztria: Mauthausen felszabadulására emlékeztek

Vágólapra másolva!
Ausztriában a parlamentben a közjogi méltóságok jelenlétében ünnepségen, a bécsi Hősök terén pedig mintegy 80 ezer fehér léggömb feleresztésével emlékeztek meg hétfőn a mauthauseni koncentrációs tábor felszabadulásának 58. évfordulójáról.
Vágólapra másolva!

A parlamenti ünnepségen részt vett Thomas Klestil államfő, a kormány, továbbá a zsidó hitközség küldöttsége is. Andreas Khol, a parlament elnöke beszédében hangsúlyozta: a mauthauseni koncentrációs táborra emlékezve a jövőt a "soha többet" jegyében kell alakítani, s nem szabad elfelejteni, hogy mire lehet képes az erőszak és a rasszizmus a jövőben is. Khol szólt az egykor Ausztriában foglalkoztatott kényszermunkások, valamint a náci időkben elrabolt vagyonok utáni kártérítésre létrehozott osztrák alapokról, és elismeréssel emlékezett meg a második világháborús múltat feltáró történész bizottság munkájáról.

Az ünnepségen Miguel Herz-Kestranek neves színész, maga is zsidó emigránsok fia, a nácik elől Ausztriából elmenekült írók műveiből olvasott fel részleteket.

Mauthausen Memorialhttp://www.mauthausen-memorial.gv.at/engl/index.html

A Hősök terén ezen a napon ért véget az osztrák iskolások "Levél a csillagokhoz" című akciója, amelynek keretében sok ezer gyerekek az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Archívumának segítségével felkutatta a nácizmus számos áldozatának életét, és az archívum által kiadott, 65 ezer nevet tartalmazó névsor alapján személyes hangú levelet írt azokhoz, akik nem élték túl az üldöztetéseket. Az összesen 80 ezer osztrák áldozatnak címzett leveleket hétfőn fehér léggömbökön bocsátották fel.

Az ünnepségen mondott rövid beszédében Thomas Klestil elnök az emlékezés fontosságáról szólt, s arról, hogy a nácizmus sötét koráról szóló tudást nem szabad csak a történészekre hagyni. Azon kell lenni, hogy az áldozatokat az utókor ne csupán számokként tartsa nyilván, mert minden egyes üldözött, megkínzott és megölt embernek személyes, egyéni élete, szerettei, hétköznapjai, reményei és álmai voltak - mondta az államfő.

A mauthauseni koncentrációs tábor felszabadulásának emlékére Ausztriában május 5. minden évben az erőszak és rasszizmus elleni nap, amelyen a nácizmus áldozataira emlékeznek. Az évforduló kapcsán az egykori fő táborban vasárnap átadták a látogatók fogadására és tájékoztatására szolgáló új központot.

A felső-ausztriai. 16. századi Hartheim-kastélyban, ahol mintegy 30 ezer testi és szellemi fogyatékos embert öltek meg a nácik, "Az élet értéke" címmel nyílt az évforduló alkalmából kiállítás, amelynek fő témája a fogyatékosok egykori kirekesztése, s az ellátásukra és integrációjukra irányuló mai törekvések, de a bemutató jelentős részét a második világháború idején történt tömeges megölésüknek története teszi ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!