Vasárnap bejelentette lemondását Peter Hollingworth, Ausztrália első embere. A szociális munkásból és anglikán papból lett tekintélyes politikus, akit 2000-ben még az év emberévé választottak Ausztráliában, és aki II. Erzsébetet képviselte a volt gyarmaton, szégyenteljes botrányok sorozatába keveredett. Az ausztrál miniszterelnök és II. Erzsébet királynő tudomásul vették a főkormányzó távozását. Az ausztrál baloldali ellenzék kifejezetten elégedett a döntéssel, míg a kormánypártok és a londoni udvar nem kommentálták Hollingworth távozását.
Az első botrány nem sokkal 2001-es főkormányzói kinevezése után pattant ki. Alig fél évvel kinevezése után az anglikán egyház elkészített egy jelentést, mely szerint több pap is szexuálisan molesztált gyerekeket. Hollingworth mielőtt főkormányzó lett, több mint tíz évig volt Brisbane anglikán érseke. Utódja, az új érsek nem sokkal a jelentés megjelenése után megkezdte a felelősök keresését. Így derült ki, hogy a főkormányzó még főpap korában igyekezett eltussolni ezeket az ügyeket. Volt olyan pap, akiről a bíróság utólag kiderítette, hogy megerőszakolt egy 14 éves lányt, de az ügyet egyházi részről vizsgáló Hollingworth nem büntette meg a papot, aki tovább működhetett templomában. Sőt, előkerült egy levél, mely szerint Hollingworth egyenesen azt állapította meg, hogy a kislány kezdeményezte és provokálta ki a szexet, ezért a pap legfeljebb egy kevéssé hibáztatható.
Az ausztrál anglikán egyházat csak emiatt az ügy miatt összesen 800 000 dollár bírságra büntette a bíróság. Több ügyben ugyan nem derült fény a főkormányzó közvetlen felelősségére, de nyilvánvalóvá vált, hogy egyáltalán nem tett semmit a molesztálási ügyek felderítéséért, pedig nem ez volt az egyetlen eset érsekségében.
Hollingworth már ezért az ügyért támadások kereszttüzébe került, de a botrány java csak május 8-án kezdődött. Egy Annie Jarmyn nevű nő feljelentette a főkormányzót, azt állítva, hogy a hatvanas években, egy nyári táborban, az akkor még fiatal pap megerőszakolta őt. Annie Jarmyn akkor 17 éves lányként vett részt az anglikán egyház szervezte nyaraláson.
Az ügyben pénteken született bírósági ítélet: a bíróság bizonyíték híján leállította a nyomozást. A per kezdete után ugyanis Annie Jarmyn öngyilkos lett, ezért a bíróság kijelentette, hogy mivel nem volt egyetlen szemtanú sem, és a sértett sem tud vallomást tenni, a vádlott pedig váltig tagad, lehetetlen megállapítani mi történt. Annie Jarmyn családja belenyugodott ebbe, és ugyan lehetőségük lett volna továbbvinni az ügyet, nem éltek ezzel a jogukkal.
Az ítélet ugyan nem állapította meg a főkormányzó felelősségét, mégis belebukott a perbe, hiszen azt sem sikerült bebizonyítania, hogy nem tett erőszakot Annie Jarmynon. A pedofilügy mellett ezt már nem élhette túl Hollingworth karriere.
A főkormányzó annyit elismert, hogy a bíróság által elítélt, de a maga részéről felmentett pedofil pap ügyében rosszul döntött. A többi vádat tagadta. Szerinte tévesen és jogtalanul vádolják, azonban a rangját kellő méltósággal már nem tudja tovább viselni, ezért csalódottan lemondani kényszerült.
A botrány várhatóan megerősíti a köztársaságpárti ausztrálokat, akik évtizedek óta kampányolnak azért, hogy a szigetország teljesen leváljon Londontól. Az elvben királynői érdekeket képviselő főkormányzónak korlátozott ugyan a jogköre, de a törvényeket neki is szentesítenie kell, ő nevezi ki a kormányfőt, ő az ausztrál hadsereg főparancsnoka és bizonyos helyzetekben feloszlathatja az országgyűlést és megvonhatja a kormánytól a bizalmat.