Blair hallgat az iraki fegyverekről

Vágólapra másolva!
Blair biztos abban, hogy Szaddámnak a háború kezdetén voltak tömegpusztító fegyverei. Az amerikai védelmi miniszter szerdán azt mondta, lehet, hogy a legyőzött diktátor tényleg megsemmisítette a háborús okot adó arzenált. A brit kormányfő ugyanakkor csütörtöki iraki látogatásán már egy szót sem ejtett a feltételezett iraki tömegpusztító fegyverekről és a nyomukban kialakult brit belpolitikai vitáról. Mindössze annyit mondott: nem ünnepelni jött Irakba, majd bászrai gyerekekkel találkozott. 
Vágólapra másolva!

Tony Blair belső ellenzéke igazolva látja háború-ellenes fenntartásait. Az iraki háború megindítása mellett az USA és Nagy-Britannia legfontosabb érve az volt, hogy Irak nem teljesítette az ENSZ követelését, vagyis megtartotta tömegpusztító fegyvereit. Az amerikai és a brit kormány egyértelmű titkosszolgálati bizonyítékokra hivatkozott, a gyanút azonban nem tudták alátámasztani az ENSZ helyszínen dolgozó ellenőrei. A brit kormány több tagja is lemondott a háború megkezdése miatt, köztük volt Tony Blair volt külügyminisztere, Robin Cook is.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerdán azt mondta, lehet, hogy Szaddám Huszein valóban megsemmisítette a fegyvereket, és ezért nem találják azokat Irak elfoglalása után sem.

Forrás: EPA
Blairt iraki kisgyerek üdvözli Bászrában

Cook csütörtökön erre reagálva közölte, egyértelművé vált lemondásának megalapozottsága. A brit titkosszolgálattól kiszivárogtatott információk szerint a politikusok megváltoztatták az eredeti jelentésüket, és bizonytalan forrásokra támaszkodva állították, hogy biztosan vannak Szaddámnak tiltott fegyverei. A The Times brit napilap szerint a londoni parlament várhatóan megvizsgálja az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló brit titkosszolgálati jelentéseket. Korábban Hans Blix, a fegyverzetellenőrök vezetője is arról beszélt, hogy a londoni és washingtoni kormányok félrevezető információkat adtak ki, és nyomást gyakoroltak rá az eredeti jelentés megváltoztatásáért.

Tony Blair brit miniszterelnök azonban kijelentette, hogy biztos a dolgában. "Várjuk meg amíg embereink befejezik az iraki tudósok kihallgatását, és ki fog derülni, valóban voltak Szaddámnak tiltott fegyverei" - idézi a BBC.

Blair mindezt Irakba tartva közölte újságírókkal. Irakba érkezése után azonban már egyetlen szót sem ejtett az iraki tömegpusztító fegyverekről és a nyomukban kirobbant brit belpolitikai botrányról. A brit kormányfő csütörtök reggel érkezett Bászrába, ahol az Irakban állomásozó brit csapatok előtt kijelentette: Nagy-Britanniában nagyon sokan megkérdőjelezik az iraki katonai beavatkozásról hozott döntés bölcsességét, azt azonban senki nem kérdőjelezi meg, hogy a háborút a brit haderő professzionális módon vívta meg. Az al-Faw félsziget és Bászra, elfoglalása "ma már híres az egész világon" - mondta.

Blair ugyanakkor kijelentette, hogy nem diadalmenetre érkezett egy leigázott országba. Mint mondta, azért jött, hogy a katonáknak megköszönje önfeláldozó helytállásukat. 20 000 brit katona szolgál még Irakban. A brit kormányfő találkozik az amerikai-brit vezetőkkel is, akik a polgári irányítást is átvették Irakban.

Blair külön kiemelte, hogy Iraknak sok segítségre van szüksége az újjáépítéshez, és komoly humanitárius akciókat ígért. Találkozik csütörtökön bászrai iskolásokkal is, hogy személyesen győződjön meg a gyerekek hogylétéről. A hat órás iraki látogatását Umm-Kaszrban, a déli kikötővárosban fejezi be.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!