A tűzszünetet bejelentő palesztin szervezetek valamennyien a palesztinok elleni célzott támadások beszüntetését, a palesztin területek blokádjának feloldását és a bebörtönzött palesztinok szabadon engedését szabták feltételként. A szélsőséges szervezetek három, a Fatah hat hónapra hirdetett feltételes fegyvernyugvást. A szervezetek az izraeli megszállás megszüntetésére, míg a Fatah a palesztin állam létrehozására szólított fel a Gázai övezetben és Ciszjordániában.
Izrael hűvösen fogadta a palesztin szervezetek bejelentését a tűzszünetről és Szilvan Salom külügyminiszter közölte: további erőszakos cselekményektől tart.
A három hónapos tűzszünet része annak a rendezési tervnek, amiről amerikai közvetítéssel az iraki háború vége óta tárgyal intenzíven az izraeli és palesztin vezetés. A megállapodást segítette, hogy Bush külpolitikai tanácsadója a hétvégén folyamatosan tárgyalt a két fél vezetőivel.
A teljes tűzszünethez hiányzik még az al-Aksza Mecset Mártírjainak Brigádja nevű szervezet beleegyezése. Ők jelezték, hogy továbbra is fenntartják maguknak a jogot a terrortámadásokhoz. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a béketárgyalások menetét ez nem akadályozza.
Az amerikaiak diktálta terv szerint - melyet elvben már mindkét oldal elfogadott - a békefolyamat a palesztin állam 2005-ös teljes függetlenségéig tartana. A kilencvenes évek eleje óta azonban eddig az összes hasonló békefolyamat kudarcba fulladt.