Bush 87 milliárdot kért beszédében

Vágólapra másolva!
Az amerikai elnök 87 milliárd dollárt kért az iraki és afganisztáni hadműveletekre és újjáépítésre vasárnap esti beszédében. Az amerikai nemzethez intézett szózatban George Bush kijelentette, az iraki terrortámadások a civilizált világ ellen irányulnak, és elkövetőik célja, hogy visszataszítsák Irakot a zsarnokságba. Az elnök szerint elég amerikai katona van az országban, de az ottani parancsnokok még egy nemzetközi hadosztályt kértek.
Vágólapra másolva!

George Bush amerikai elnök szerint az ENSZ-nek most lehetősége van arra, hogy nagyobb szerepet vállaljon Irakban. Az elnök közép-európai idő szerint hétfőre virradó éjszaka intézett beszédet az amerikai a nemzethez. Az elnök, a bagdadi ENSZ-képviselet elleni robbantásos merényletre utalva kijelentette, a terroristák Irakban a civilizált világ képviselőit támadták meg és a civilizált világnak szembe kell szállnia velük.

George Bush elismerte, hogy Amerika nem minden barátja értett egyet azzal a döntéssel, hogy eltávolítják Szaddám Huszein iraki államfőt a hatalomból, a múlt nézeteltérései azonban nem akadályozhatják a jelen kötelességeinek a teljesítését. Az elnök a terrorizmus elleni harc központi frontjának nevezte Irakot. "Mindent megteszünk, ami szükséges, és annyi pénzt költünk rá, amennyi szükséges, hogy győzelmet arassunk, előmozdítsuk a szabadságot és nagyobb biztonságot teremtsünk saját nemzetünknek is. Ez időt igényel és áldozatot követel" - közölte.

Az elnök bejelentette, hogy 87 milliárd dollárt kér majd a kongresszustól a katonai és az újjáépítési feladatok teljesítéséhez Irakban és Afganisztánban. Ennek az összegnek a jelentős részét - 66 milliárd dollárt - fordítják jövőre katonai és hírszerzési műveletekre.

Az elnök szerint az amerikai katonák száma Irakban megfelel a küldetésnek, de a katonai parancsnokok még egy többnemzetiségű hadosztályt kértek a brit és lengyel vezetésű hadosztályon kívül. Egyes államok azonban a részvételhez az ENSZ Biztonsági Tanácsának kifejezett felhatalmazását akarják, Colin Powell külügyminiszter ezért új biztonsági tanácsi határozattervezetet nyújt be, amely jóváhagyja egy amerikai vezetésű, többnemzetiségű erő megalakítását.

Bush közölte, hogy a szeptember 11-i merényletek után Amerika módszeres harcot kezdett a terrorizmus ellen. Afganisztánban eltávolították az al-Kaida terrorszervezetet befogadó rezsimet, a terrorhálózat ismert vezetőinek csaknem kétharmadát elfogták vagy megölték. Irakban a volt rezsim támogatta a terrorizmust, tömegpusztító fegyvereket birtokolt és használt, s 12 éven át dacolt az ENSZ-szel. Amerika az általa vezetett koalíció élén érvényt szerzett a nemzetközi közösség követeléseinek a történelem egyik leggyorsabb és leghumánusabb katonai hadjáratával.

Az elnök szerint Közel-Kelet vagy a haladás és a béke térsége lesz, vagy az erőszak és a terror melegágya marad. Ha Irakban, Afganisztánban és máshol a demokrácia és a tolerancia kerekedik felül, az súlyos csapás lesz a nemzetközi terrorizmusra. Ezért van az, hogy öt hónappal Irak felszabadítása után gyilkosok gyülekezete, a bukott rezsim hívei és külföldi terroristák próbálják káoszba dönteni az országot. Nem tudni, milyen mértékben működnek együtt, de a céljuk közös: visszataszítani Irakot a zsarnokságba. A terroristáknak az a stratégiai céljuk, hogy a merényletekkel az Egyesült Államokat dolgavégezetlenül távozásra kényszerítsék, de tévednek, mert Amerika nem fog megfutamodni.

George Bush négy nappal a New York-i és washingtoni terrortámadások második évfordulója előtt elhangzott beszédében kijelentette, nem lesz visszatérés a 2001. szeptember 11-e előtti hamis biztonságérzethez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!