Csak abban a esetben fogadja el a miniszterelnöki posztot a lemondott Mahmud Abbász utódjának jelölt Ahmed Kurai, ha az Egyesült Államok és az Európai Unió garantálja, támogatni fogják a békefolyamatot. Mint Kurai közölte, szeretné látni, milyen garanciákat és támogatást tudnak adni az amerikaiak és Európa. Kijelentette: "Nem vagyok felkészülve a kudarcra, szeretném látni, hogy van-e lehetőség a békére, vagy sem."
Kurai kérte azt is, Izrael állítsa le az általa "orgyilkosságoknak" nevezett támadásokat palesztin fegyveresek ellen. Ezekben a célzott támadásokban palesztin fegyveres csoportok több vezetőjét is megölték vagy megsebesítették már az izraeliek. Legutóbb a Hamasz legmagasabb rangú személyiségét, a szervezet alapítóját, Ahmed Jaszin sejket támadták, de a sejk kisebb sérülésekkel túlélte.
A jelölt hivatalosan még nem reagált miniszterelnöki jelölésére, jóllehet a jelentések szerint elvben elfogadja azt. Valószínűleg erről tárgyal majd Arafattal is, akivel hétfőn délután találkozik.
Ahmed Kureit, a palesztin parlament elnökét, a Fatah mozgalom egyik vezetőjét Arafat feltétlen hívének tartják a palesztin tisztviselők, aki valószínűleg nem száll majd szembe a vezetővel. Arafathoz fűződő közeli kapcsolata miatt elképzelhető, hogy személye Izrael számára nem lesz elfogadható.
A lemondott elnök, Mahmud Abbász a palesztin biztonsági erők feletti irányítás megszerzésének kudarca miatt távozott, mert ebben Arafat folyamatosan akadályozta. Sok palesztin szerint ugyanakkor túl közel állt Izraelhez, és túlságosan engedékeny volt az amerikaiak IRÁNT.
Abbász lemondását követően több izraeli miniszter is Arafat távozását sürgette. SZilvan Salom külügyminiszter szerint, amíg Arafat a térségben van, nem hagyja, hogy más vezető is kibontakozzon - jelentette a BBC Online.