Kész a magyar kiegészítés az EU-alkotmányhoz

Vágólapra másolva!
A magyar diplomácia eljuttatta a francia félnek az Európai Unió készülő alkotmányos szerződésére vonatkozó konkrét szövegjavaslatait a kisebbségek jogainak kodifikálásával kapcsolatban - közölte a külügyi szóvivő szerdai budapesti tájékoztatóján.
Vágólapra másolva!

Medgyessy Péter miniszterelnök Jacques Chirac francia köztársasági elnökhöz írt levelét Erdős André, a Magyar Köztársaság párizsi nagykövete kedden adta át az Elysée-palota főtitkárának - mondta Tóth Tamás.

Szólt arról, hogy 2003. júniusában a magyar miniszterelnök a Thesszalonikiben tartott EU-csúcsértekezleten már felvetette, hogy a kisebbségek jogainak védelme szerepeljen az EU most készülő alkotmányos szerződésében.

A magyar miniszterelnök felvetését a francia köztársasági elnök is támogatta - fűzte hozzá. Elmondása szerint Medgyessy Péter levelében utalt arra, hogy a kisebbségek kérdése az elmúlt századok során Európában rendkívül sok konfliktushoz vezetett.

Magyar megítélés szerint Magyarország és a térség államainak küszöbön álló európai uniós csatlakozása új helyzetet teremt ebben a kérdésben ezért szükségesnek tartjuk szerepeltetni ezt a kívánalmat valamilyen formában az unió készülő alkotmányában - mondta Tóth Tamás.

Szólt arról, hogy a magyar miniszterelnök Jacques Chirac figyelmébe ajánlott két javaslatot: az egyik szerint az alkotmányos szerződés első, Az unió meghatározása és célkitűzése című részében szerepelne a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak védelme, a másik szerint az unió alapjogi chartajában.

Szeptember 12-én Passauban tartott negyedik dunai csúcstalálkozón részt vevő miniszterelnökök - Edmund Stoiber bajor, Erwin Teufel baden-württembergi, Wolfgang Schüssel osztrák és Medgyessy Péter magyar kormányfő - elfogadtak egy zárónyilatkozatot, amely rögzíti az államok egyenrangúságát az Európai Unióban, illetve kiáll a nemzeti és etnikai kisebbségek védelmének szerepeltetése mellett a készülő EU alkotmányos szerződésben.

A szóvivő szólt arról is, hogy Kovács László külügyminiszter szeptember 19-én Stockholmban részt vesz a közelmúltban meggyilkolt Anna Lindh svéd külügyminiszter gyászszertartásán. A magyar diplomácia megítélése szerint a politikus személye elleni merénylet a nyitott és demokratikus társadalom elleni nyílt támadás - hangsúlyozta Tóth Tamás.

Tájékoztatása szerint a külügyminiszter 2003. szeptember 21-én Izraelbe látogat, hogy részt vegyen Simon Peres 80. születésnapja alkalmából szervezett, ünnepséggel egybekötött konferencián, ahol az előzetes információk szerint - többi között - részt vesz Bill Clinton volt amerikai elnök, a lengyel, a német, a máltai államfő, a német, a spanyol, a cseh külügyminiszter, valamint az ENSZ Közgyűlés elnöke. Hozzátette, hogy a meghívott vendégeket fogadja Moshe Katzav államfő.

A Külügyminisztérium kezdeményezésére szeptember 24-én alakul meg a Társadalmi Tanácsadó Testület. A társadalmi grémium feladata az lesz, hogy a nemzetközi fejlesztési együttműködési programokhoz tegyen javaslatokat. Az alakuló ülésen részt vesz Kovács László külügyminiszter és Szentiványi Gábor helyettes államtitkár - közölte Tóth Tamás.
Horváth István nagykövet 2003. szeptember 16-án adta át megbízólevelét Bécsben, ahol Thomas Klestil államfő részletesen szólt a magyar-osztrák kétoldalú kapcsolatokról, amelyeket rendkívül jónak minősített - közölte a külügyi szóvivő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!