Észak-Korea hajlandó tovább tárgyalni atomprogramjáról
Elvi egyezség született Kína és Észak-Korea között csütörtökön arról, hogy felújítják a phenjani atomprogrammal kapcsolatos válság megoldását célzó hatoldalú tárgyalásokat - jelentették be egyidejűleg Pekingben és Phenjanban.
A kínai állami televízió arról számolt be, hogy az elvi megállapodás Vu Pang-kuo, a pekingi törvényhozás elnöke, a kínai kommunista párt második embere és Kim Dzsong Il észak-koreai vezető között jött létre Phenjanban. A kínai politikus háromnapos "jószolgálati" látogatáson tartózkodik Észak-Koreában. Mindkét fél elviekben egyetértett abban, hogy a hatoldalú tárgyalásoknak folytatódniuk kell - jelentette be a televízió.
Kína és Észak-Korea egyaránt támogatja a válság békés, párbeszéd útján történő megoldását - hangzott el a tudósításban. Arról nem esett szó, hogy mikor kerülhet sor a tárgyalások újabb fordulójára. A KCNA észak-koreai hírügynökség jelentése szerint Phenjan kész részt venni a tárgyalásokon, feltéve, hogy azok egy kölcsönösségen alapuló megoldás megszületését segítik elő.
Az amerikai kormány csütörtökön üdvözölte a Phenjan tárgyalási készségéről szóló hírt. Scott McClellan fehér házi szóvivő az elnöki különrepülőgép fedélzetén közölte újságírókkal: George Bush elnök "igen világosan megmondta, hogy a többoldalú folyamat adja a legnagyobb reményt közös célunk elérésére, arra, hogy Észak-Koreát rábírjuk a nukleáris ambícióiról való lemondásra".
Észak-Korea hosszú ideje követeli, hogy az Egyesült Államok kössön vele megnemtámadási szerződést, mielőtt Phenjan lemondana atomprogramjáról. Az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Japán és a két Korea részvételével korábban hatoldalú tárgyalásokat folytatott az észak-koreai atomprogramról; a megbeszéléseken e program beszüntetésére kívánták rávenni a phenjani vezetést. Ez utóbbi viszont közölte, hogy csak akkor érdekelt a hatoldalú megbeszélések felújításában, ha az Egyesült Államok hajlandó tárgyalni a megnemtámadási szerződésről.