Szerbia: kiírták a parlamenti választásokat

Vágólapra másolva!
Előre hozott parlamenti választást tartanak az év végén Szerbiában. A szerb parlamenti elnök azzal indokolta a döntést, hogy a jelenlegi parlament "három év után kimerítette demokratikus potenciálját és a reformok végrehajtásához szükséges erejét", s nem képes a reformtörvények elfogadására sem.
Vágólapra másolva!

Natasa Micic, a köztársasági elnöki teendőket ellátó szerb parlamenti elnök a várakozásoknak megfelelően csütörtökön a kormány javaslatára feloszlatta a parlamentet és december 28-ra kiírta az előre hozott parlamenti választást.

A kormányzó pártszövetség, a DOS felhatalmazására Dragoljub Micunovic, a koalíció elnökjelöltje (Szerbiában vasárnap elnökválasztást tartanak) javasolta a kormánynak és Micicnek a parlamenti választás kiírását december 28-ra, javaslatát támogatta a szerb kormány is, "újbóli bizalmat" kérve Szerbia polgáraitól.

Míg Micunovic "rendkívüli" parlamenti választást javasolt, a kormány közleményében már az "előre hozott" választás kiírását kezdeményezte. Mivel Micic asszony bejelentéséből nem derült ki egyértelműen, hogy rendkívüli vagy előre hozott lesz a december 28-i parlamenti választás, a belgrádi tömegtájékoztatás inkább az utóbbi jelzőt részesíti előnyben.

A kormányzó pártszövetséget, a DOS-t és a Zivkovic-kormányt a DOS-ból kivált mérsékelt nacionalista Szerbiai Demokrata Párt (DSS) és a Szerb Radikális Párt (SRS) kényszerítette a parlamenti választás kiírására egy évvel a kormány mandátumának lejárta előtt. A két párt bizalmatlansági indítványt terjesztett be a kormány, illetve a parlamenti elnök ellen.

A végső lökést a DOS-os Szociáldemokrata Párt adta meg azzal, hogy vasárnap megvonta támogatását a kormánytól. A kabinetet támogató képviselők ezzel kisebbségbe kerültek a parlamentben.

Belgrádi elemzők szerint az ötszázalékos parlamenti küszöb miatt legfeljebb a DSS, a Demokrata Párt (DS), a G17 Plus és az SRS tudna önállóan bejutni a törvényhozásba. A Szerbiai Szocialista Párt és a Szerb Megújhodási Mozgalom épphogy súrolná az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

Mivel a DSS jelezte már rég, hogy önállóan kívánja megmérettetni magát a választáson, a DOS másfél tucatnyi pártjának három választása van: vagy kockáztat és önállóan indul, vagy a DS-sel, vagy pedig a G17 Plusszal lép választási szövetségre.

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke közölte, hogy pártja kész választási koalícióra lépni azokkal a szerbiai pártokkal, amelyek a reformokat, az átalakulást szorgalmazzák és európai Szerbiáért küzdenek. Kasza két ilyen párttal, a DS-el és a G17 Plusszal tartja elképzelhetőnek a választási szövetséget, s a párt vezető testülete a hét végén dönt erről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!