A strasbourgi honatyák úgy értékelték Romano Prodi dokumentumát, hogy azzal az olasz politikus az eddigi legegyértelműbb módon hozta a nyilvánosság tudomására az olasz belpolitikával kapcsolatos jövőbeni ambícióit.
Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt (EPP) strasbourgi frakciójának vezetője felszólította Prodit: kertelés nélkül jelentse ki, hogy bizottsági elnöki mandátumát "fenntartások nélkül gyakorolni fogja 2004. november 1-jéig", azaz megbízatásának a végéig. Ha azonban a hivatalát arra kívánja felhasználni, hogy beavatkozzon az olasz belpolitikába, vagy pedig nyíltan fellépjen az EU soros elnöke, Silvio Berlusconi olasz kormányfő ellen, úgy annak " komoly következményei" lehetnek - tette hozzá a német képviselő. Ebben az esetben Prodinak vagy le kell mondania, vagy pedig a parlament "kénytelen lesz tenni valamit".
Megszólalt az európai baloldal is. Enrique Barón, a szociáldemokraták strasbourgi frakcióvezetője szerint Prodit is megilleti a véleménynyilvánítás szabadsága. A spanyol politikus a szemére vetette az EPP-frakciónak, hogy Prodi elleni bírálatával el akarja terelni a figyelmet Berlusconinak az Európai Tanács élén nyújtott gyenge teljesítményéről.
A szociáldemokraták (SPE) azt várják Proditól - közölte Barón -, hogy teljesítse azt a munkaprogramot, amelynek megvalósítása érdekében az SPE-frakció is támogatta megválasztását 1999-ben. Ha viszont azt tervezné, hogy jelöltként indul a 2004. júniusi EP-választáson, akkor le kellene mondania elnöki hivataláról.
Huszonöt oldalas kiáltványában Prodi felrajzolta Európa jövőjéről alkotott képét. Ebben az európai egység élharcosainak integrációs elképzeléseit összekapcsolja azokkal a társadalompolitikai gondolatokkal, amelyeket a középtől balra elhelyezkedő pártok fogalmaztak meg.
A bizottság elnökének közeli munkatársa visszautasította azt a szemrehányást, amely szerint a dokumentum voltaképpen Olaszországra "kihegyezett" választási kiáltvány volna. A szöveg nem tartalmaz semmi olyant, ami olasz belügyekbe való beavatkozásnak tűnhet, illetve amit Prodi korábban már nem mondott volna.
Jóllehet a kiáltványban nem található Berlusconi elleni nyílt bírálat, egyes bírálók azt állítják, hogy valódi célja éppen ez lenne. Rámutatnak a médiumok szerepét taglaló részre; ebben Prodi azt írja, hogy a sajtó eredeti funkciója - a hatalom ellenőrzése - kezd az ellenkezőjébe fordulni. Az Európai Bizottság elnöke a televízióra is kitér, ám nem említi Berlusconi tévébirodalmát.
Pöttering felelőtlennek minősítette, ha Prodi nem szentelné teljes erejét hivatala gyakorlásának, hanem már most nyilvánvalóan arra készülne, hogy búcsút mondjon Brüsszelnek, karrierje további ívét egyengetve. "Riasztó jelnek" nevezte a német politikus a bizottságból hallatszó híresztelést, amely szerint Prodi mérlegeli, hogy az olasz balközép pártok közös EP-listájának éllovasaként induljon a jövő évi európai választásokon.
Hartmut Nassauer, az Európai Parlamenten belüli CDU/CSU képviselőcsoport vezetője "kötelességszegő magatartásnak" minősítette Prodi viselkedését. A bizottság elnökét különös felelősség kötelezi politikai semlegességre, hivatalát nem használhatja ki Berlusconival vívott belpolitikai ütésváltásra, s nem ágálhat az Európai Tanács soros elnöke ellen - hangoztatta Nassauer. - Prodinak döntenie kell: vagy tovább gyakorolja hivatalát, vagy pedig visszatér az olasz belpolitikába. Ellenkező esetben lerombolja a többi európai intézménnyel folytatott bizalomteli együttműködés alapjait.