Árt a gyűlölködés Magyarország hírnevének

Vágólapra másolva!
Árt a Magyarországról az Egyesült Államokban és az Európai Unióban kialakított képnek az utóbbi évek belpolitikai életének keserűsége, gyűlölködése. Erről Janusz Bugajski, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Kutatóközpont (CSIS) kelet-európai igazgatója beszélt péntek esti beszédében, melyet az Amerikai Magyar Koalíció vacsoráján mondott el - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A vezető amerikai Kelet-Európa-szakértő szerint eljött az ideje a nemzeti érdekeket veszélyeztető megosztottság áthidalásának. Bugajski elmondta, felelősség terheli az összes politikai irányzatot, mivel "szellemeket keltettek életre", és történészekre, szociológusokra tartozó vádakkal illették egymást. A szónok figyelmeztetett, ha nem sikerül konszenzusra jutni gyakorlati kérdésekben és a nemzet elé kitűzhető távlati vízióban, akkor Magyarország csupán kis jelentőségű játékosként lép be az EU-ba, és viszonya az Egyesült Államokkal "szívélyes lesz, de nem túl lelkes" - írja a Népszabadság. A lap szerint a szervezet nyáron az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének közreműködésével 22 fideszes képviselőt látott vendégül, hogy Amerikával ismerkedjenek.

A szakértő szerint a magyaroknak el kellene oszlatni azt a képet, hogy bármiféle területi revízióra törekednének - ami árt a nemzeti érdekeknek. Bugajski támogatja a magyar kezdeményezésű, kétoldalú kisebbségi egyezményeket a visegrádi országokkal.

A Kelet-Európa-kutató úgy véli, hogy minél gyengébb az ország, minél több a belpolitikai konfliktusa, minél kevésbé világos a külpolitikája és minél rosszabb a róla kialakult külső kép, annál valószínűbb, hogy végül választásra kényszerül az európai és az amerikai szövetség között. Közben Magyarországnak az EU hatékony tagjaként is meg kellene maradnia az Egyesült Államok szövetségesének - írja a lap.

Bugajski szerint nem kell elfogadni Washington vagy Brüsszel minden döntését, de a közös határozatokat teljesíteni kell és segíteni a szomszédokat és az Egyesült Államokat abban, hogy a térségben megakadályozzanak bármilyen negatív orosz befolyást - jelentette ki.

A szakértő felajánlotta, hogy a többek között Zbigniew Brzezinski volt nemzetbiztonsági főtanácsadó által irányított CSIS találkozót szervezne a magyar kül- és biztonságpolitika szakértői számára, amin kormányoktól függetlenül meghatározhatják az ország külpolitikai prioritásait, vágyait az Európai Unióban és a NATO jövőjével kapcsolatos elképzeléseit - derül ki a Népszabadság cikkéből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!