Szaddám Huszein volt iraki diktátort Bagdad környékén tartja fogva az amerikai hadsereg - erősítette meg az iraki ideiglenes kormányzótanács egy tagja szerdán. A kormányzótanács tagjai az elmúlt hétvége eseményeire utalva megbékélésre kérték az irakiakat. Amerikai illetékesek korábban már közölték, hogy Szaddám Huszein Irak területén van, de közelebbit nem árultak el hollétéről.
Irak jövő év június 30-án visszakapja szuverenitását, így Szaddám Huszein volt iraki diktátort már július elsején fel lehetne akasztani - olvasható Muaffak ar-Rubainak, az iraki kormányzótanács tagjának véleménye a Hürriyet című török napilapban.
Az újság szerdai számában megjelent tudósítás szerint ar-Rubai elmondta, hogy az amerikai kormányzat a hatalomátadásig felfüggesztette a halálbüntetést a közép-keleti országban, a tervek szerint azonban az új iraki kormány beiktatása június 30-ig megtörténik, s ezzel megnyílik az út a volt elnök megbüntetéséhez.
Az ideiglenes kormányzótanács másik két tagja úgy vélekedett, hogy Szaddám pere vélhetően 4-6 hónapon belül kezdődik meg. Washington még nem döntötte el, milyen fórumon kerüljön sor a bírósági eljárásra. A Hürriyet szerint négy verzió merült fel az ügyben: iraki bíróság, nemzetközi bíróság, amerikai bíróság s végül amerikai katonai bíróság.
A világ elé tárnák Szaddám bűneit
Nyilvános eljárásban polgári bíróságnak kell ítélkeznie Szaddám Huszein volt iraki diktátor felett - véli az iraki kormányzótanács. Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség - közelebbről meg nem határozott - bagdadi közlésekre hivatkozó szerdai jelentése szerint a kormányzótanács elutasítja, hogy katonai törvényszék tárgyalja a hatalomból áprilisban elűzött s a múlt hét végén amerikai katonák által elfogott Szaddám Huszein ügyét.
A kormányzótanács azzal indokolja a bírósági eljárás nyilvánosságának szükségességét, hogy a közvélemény számára széles körben ismertté kell tenni a Huszein-rendszer által az iraki lakosság és a külföldi országok ellen elkövetett bűnöket. A felelősségre vonást végző bíróság kollégiumát már meg is alakították, s a testület az iraki törvényeket és a nemzetközi szerződéseket tekinti működése vezérelvének.
A kormányzótanács már értesítette Kofi Annan ENSZ-főtitkárt és számos európai ország - köztük Franciaország és Nagy-Britannia - kormányát azokról az intézkedésekről, amelyek a majdani bírósági eljárás törvényességét hivatottak biztosítani. Ezek közé tartozik, hogy Szaddám Huszein a hadifoglyok ügyével foglalkozó nemzetközi szervezeteken keresztül igénybe veheti külföldi ügyvédek szolgálatait, s az eljárást nemzetközi megfigyelők követik majd figyelemmel. A bírósági tárgyalásokat kivétel nélkül nyilvánossá teszik, és a televízióban is közvetítik. Szaddám Huszein lehetőséget kap arra, hogy nyilatkozatokat tegyen. A bíróság (elsőfokú) ítélete ellen fellebbezni lehet.
Arab sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok ellenzi, hogy nemzetközi bíróság nyílt tárgyaláson vonja felelősségre Szaddám Huszeint.