Az első nem hivatalos részeredmények szerint a Szerb Radikális Párt (SRS) a szavazatok 27,5 százalékával megnyerte a szerbiai előre hozott parlamenti választást, de ez nem elegendő ahhoz, hogy önállóan kormányt alakítson.
A szavazást felügyelő Központ a Szabad Választásokért és Demokráciáért (CESID) nevű szervezet nem hivatalos adatai szerint a mérsékelt nacionalistának tartott Szerbiai Demokrata Párt (DSS) 17,4 százalékkal, a magát balközépre soroló Demokrata Párt (DS) 12,7 százalékkal, a liberális technokrata közgazdászokból egy éve alakult G17 Plus nevű párt 11,4 százalékkal, a Szerb Megújhodási Mozgalom és az Új Szerbia ugyancsak mérsékelt nacionalistának tartott koalíciója 8,2 százalékkal, és a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) 7,6 százalékkal jutott be a parlamentbe.
Az ötszázalékos küszöb alatt van egy százalékkal a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének, Kasza Józsefnek a nevével fémjelzett Együtt a toleranciáért nevű koalíció. A CESID a szavazatok 54 százalékának feldolgozása után tette közzé eredményeit.
Az előre hozott parlamenti választás szabálytalanságok nélkül, viszonylag magas részvétel mellett zajlott vasárnap. A köztársasági választási bizottság adatai szerint két órával az urnák zárása előtt, 18 órakor 51,12 százalékos volt a részvétel.
Bizonytalan kormányalakítás
Belgrádi elemzők és közvélemény-kutató intézetek a politikai erőviszonyok gyökeres változását, az ultraradikális, illetve mérsékelt nacionalisták jelentős előretörését jelezték előre. Úgy becsülték, hogy az SRS a voksok közel negyedével megnyeri a választást, de csekély annak az esélye, hogy önállóan vagy akár a Szerbiai Szocialista Párttal együtt kormányt tud majd alakítani.
A milosevici rendszert megbuktató politikai erők - a DSS, a G17 Plus, a DS, illetve a koalíciókba tömörült kisebb pártok - koalíciója viszont nem lenne stabil és hosszú életű a pártok között feszülő mély ellentétek, ideológiai és programbeli különbségek miatt. Belgrádi diplomáciai körökben állítólag nem is a szélsőséges nacionalisták győzelmétől tartanak igazán, hanem inkább attól, hogy a kormányt alakító demokraták közötti különbözőségek miatt néhány hónap múlva újabb parlamenti választás következhet, amely kormányra juttathatja a volt rezsim pártjait.
Háborús bűnökkel gyanúsítottak a képviselők között
A vasárnapi parlamenti választás egyik pikantériájának számít az, hogy két háborús bűnökkel gyanúsított egykori jugoszláv politikus is - Slobodan Milosevic, az SPS és Vojislav Seselj, az SRS elnöke - minden bizonnyal képviselői székhez jut a parlamentben, miközben jelen pillanatban a hágai törvényszék scheveningeni börtönében várnak ítéletükre.