Túlélők után kutatnak az iráni romok alatt

Vágólapra másolva!
Vasárnap este várhatóan befejezik a túlélők utáni kutatást Irán földrengés sújtotta részén. Mentőalakulatok 200 túlélőt találtak szombaton Bám városában, ahol pénteken hatalmas erejű földrengés döntötte le a lakóházak közel 80 százalékát. A tragédia áldozatainak számáról egymásnak ellentmondó adatok láttak napvilágot, a halottak száma azonban már meghaladja 20 ezret. A világ minden tájáról érkeznek segélyszállítmányok a katasztrófa sújtotta térségbe. A magyar állam 100 ezer dolláros segélyt küld. Az izraeli civilszervezetek felajánlását ugyanakkor visszautasította a teheráni kormány.
Vágólapra másolva!

A földrengés erőssége a CNN szerint a Richter-skála szerint 6,7-es, az ITAR-TASZSZ szerint viszont 6,3-es erősségű volt. A térségben gyakoriak a földrengések. Ilyen nagy erejű földmozgás utoljára 1990-ben volt, akkor 35 ezer ember halt meg.

A BBC News szerint a 80 ezres Bám városában a lakóépületek közel 80 százaléka romba dőlt. Az összedőlt épületek nagy többsége vályogból épült. Az elpusztult településeken szinte nem volt olyan ház, ahol az emberek biztonságban meghúzhatták volna magukat. A BBC News tudósítója por és romtengerhez hasonlította a lerombolt településeket. A brit lap jelentése szerint a túlélők ezrei az utcán töltik az éjszakát, mert tartanak az esetleges utórezgésektől.

Forrás: EPA
Forrás: EPA

Az áldozatok száma egyelőre kérdéses. Abdulvahid Muszavi-Lari iráni belügyminiszter szerint Bám városában már 15 ezer holttestet találtak, az áldozatok száma pedig biztosan meg fogja haladni a húszezret. A Reuters brit hírügynökség szerint legalább 20 ezren vesztették életüket a katasztrófában. Az iráni egészségügyi miniszter szombati közlése szerint ugyanakkor akár 70 ezer áldozata is lehet a pénteki földrengésnek. A Teheran Times iráni lap szerint az áldozatok száma 25 ezer, míg a sérülteké eléri az 50 ezret. Az egykori Selyem-út mentén fekvő Bám temetői megteltek, már nem tudnak több áldozatot fogadni, ezért közel 5 ezer embert tömegsírokba kellett temetni. A Külügyminisztérium tudomása szerint nincs magyar áldozat.

A romba dőlt területeken megindultak a fosztogatások. Egy fiatal fegyveres férfiakból álló csoport például a Vörös Kereszt egyik állomáshelyét rabolta ki - írja a Reuters. Összedőlt a város börtöne is, a mintegy 800 fogoly azonban élve megúszta a katasztrófát, és elszökött.

Alig három nappal az iráni földrengés előtt Kaliforniában hasonló erejű földmozgást észleltek, amely 3 halálos áldozattal járt. Szakértők szerint ennek az oka az, hogy Iránban - a legtöbb fejlődő országhoz hasonlóan - elhanyagolják az építési előírások betartását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!