Grúzia: Szaakasvili bejelentette győzelmét

Vágólapra másolva!
Vasárnap elnökválasztást tartanak Grúziában. Eduard Sevardnadze volt grúz elnök néhány hete lemondani kényszerült, mert egyértelművé vált, hogy csalt a novemberi parlamenti választáson. Bár egyes előrejelzések azt jósolták, hogy alacsony lesz a részvétel, a vasárnap délutáni adatok szerint érvényes a választás. Az exitpol eredménye azt jelzi, hogy a Sevardnadze távozását utcai tüntetéseken leghangosabban követelő ellenzéki vezér, Mihail Szaakasvili akár a szavazatok több mint nyolcvan százalékát is megszerezhette. Az országos választási bizottság eddig nem közölt adatokat, Szaakasvili azonban már bejelentette győzelmét.
Vágólapra másolva!

Mihail Szaakasvili vezet a Grúziában vasárnap megtartott elnökválasztáson - derült ki a szavazóhelyiségből kilépők nyilatkozataiból. A Sevardnadze elleni mozgalmat vezető politikus máris bejelentette választási győzelmét. Az exitpol eredménye azt jelzi, hogy Szaakasvili akár a szavazatok több mint nyolcvan százalékát is megszerezhette. Az országos választási bizottság eddig nem közölt adatokat. A grúz televízió egy brit támogatást élvező nem kormányszintű szervezetre hivatkozva azt közölte közvetlenül az urnák zárása után, hogy Szaakasvili a voksok 85,6 százalékát kapta, és fölényes győzelmét jósolják más közvélemény-kutatók is.

Mihail Szaakasvili az előrejelzések nyilvánosságra hozatala után köszönetet mondott a választóknak és kijelentette: "Nem én nyertem a választást, ti, az én népem vagytok a győztesek".

A szavazatszámlálás megkezdése után az első részeredményeket várhatóan közép-európai idő szerint vasárnap éjfél tájban, a végeredményt pedig két nap múlva teszik közzé.

Miután vasárnap a délutáni órákig a szavatásra jogosultak fele már leadta voksát, már érvényesnek tekinthető a grúziai elnökválasztás. Zurab Csiaberasvili, a központi választási bizottság elnöke Tbilisziben tartott sajtóértekezletén elmondta, hogy helyi idő szerint 17 óráig 1 millió 203 ezer ember adta le szavazatát, akik közül előzetesen mintegy 1 millió százezret vették fel a választási jegyzékbe. A listákra január 3-ig összesen 1 millió 760 ezer választópolgár neve került fel.

Alig két hónapon belül a második választást tartják a forrongó volt szovjet tagállamban, Grúziában. Novemberben érvénytelenítették a parlamenti választásokat, mert kiderült, hogy a kormányzó párt javára meghamisították az eredményeket. Több tízezren vonultak akkoriban az utcára, tiltakozva a csalások ellen. A nemzetközi tiltakozás és a tüntetések hatására a parlamenti választást érvénytelenítették, és a botrányba belebukott Eduard Sevardnadze elnök, aki a kormányzó párt vezetője is volt. Az új parlamenti választást tavaszra írták ki, az elnökválasztást viszont már január első vasárnapján megtartják.

A lemondott Eduard Sevardnadze volt a Szovjetunió utolsó külügyminisztere, és 1992-től 2003 végéig vezette Grúziát. Korábban Grúzia párttitkáraként állt a kaukázusi ország élén. Gorbacsov diplomáciájának vezetőjeként komoly nemzetközi tekintélyt szerzett magának, és az Egyesült Államok évekig hatalmas összegekkel támogatta grúziai rezsimjét. A tavaly novemberi választási csalás után azonban minden nagyhatalom elfordult tőle, és félő volt, hogy hasonló polgárháború tör ki, mint amilyenben 1992-ben maga is megszerezte a hatalmat a menekülés közben öngyilkosságot elkövető Gamszahurdiától, a független Grúzia első vezetőjétől.

A mostani választás legnagyobb esélyese Mihail Szaakasvili, akinek pártja valószínűleg megnyerte volna a novemberi választást, ha azt szabályos körülmények között tartják. Szaakasvili napokon át tartott tömegtüntetéseket a főváros, Tbiliszi központjában, Sevardnadze lemondását követelve. Az elnök-jelölt évekig külföldön tanult jogot (Ukrajnában, Franciaországban és az USA-ban), és Sevardnadze embereként tért haza. Igazságügyi-miniszter és parlamenti elnök is volt, majd szembefordult az elnök politikájával, és saját pártot alapított.

A Szaakasvili mellett induló öt másik jelöltet a közvélemény-kutatások szinte teljesen esélytelennek mutatták. A közvélemény-kutatók előzetesen azzal is számoltak, hogy Szakasvili ennek ellenére sem tud majd esetleg nyerni. A parlamenti választáskor novemberben ugyanis alig több mint a választásra jogosultak harmada szavazott. Ráadásul a függetlenséget követelő Fekete-tenger partján lévő tartomány vezetője bojkottra szólította fel híveit. Grúzia helyzetét tovább bonyolítja, hogy a függetlenedni készülő Adzsária mellett Dél-Oszétia és Abházia tartományok már évekkel ezelőtt elszakadtak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!