Az ország határbiztonsági intézkedéseinek újabb szigorítását az illetékesek a terrorizmus elleni harccal magyarázzák. A látogató- és bevándorlójelző technológia (US VISIT) lényege, hogy nyomon kövessék az Egyesült Államok határait átlépő több millió külföldit.
A rendszer egy elektronikus érzékelővel vesz ujjlenyomatmintát az Amerikába látogatótól, amelyet aztán összehasonlít a bűnügyi nyilvántartásban szereplő mintákkal. "Amennyiben az illető ujjlenyomata nem szerepel a nyilvántartásunkban, Isten hozta Amerikában" - mondta az [origo]-nak Bill Strassberger, a Nemzetvédelmi Minisztérium munkatársa.
Az ujjlenyomat-vizsgáló rendszert ezentúl az Egyesült Államok mind a 115 olyan repülőterén alkalmazzák, ahol nemzetközi járatokat fogadnak. A későbbiekben minden egyes határállomást szeretnének felszerelni a műszerrel.
A rendszert előzőleg az atlantai repülőtéren tesztelték. A Nemzetvédelmi Minisztérium sajtóosztályán az [origo]-nak elmondták, hogy az atlantai próba során a rendszer segítségével több olyan személyt sikerült kiszűrniük, aki szerepelt ugyan a bűnügyi nyilvántartásban, de mivel papírjai rendben voltak, normális esetben beengedték volna az USA-ba.
A minisztérium úgy tájékoztatta az [origo]-t, hogy nem tesznek különbséget a határátlépők között: az ujjlenyomat-vizsgálatot mindenkin elvégzik, függetlenül attól, hogy melyik állam polgára és milyen vízummal érkezik az Egyesült Államokba.
A program bírálói szerint az Egyesült Államok határain már így is túlságosan komolyan veszik a biztonsági ellenőrzéseket. Az ujjlenyomat-vizsgálatot ezért csak egy újabb fölösleges biztonsági intézkedésnek tartják, amely fennakadásokat okozhat a határforgalomban. "Hosszú sorok, lesznek, az emberek lekésik a járatokat, egy csomó embert minden ok nélkül tartóztatnak majd föl" - nyilatkozta a CNN-nek Faiz Rehman, a Pakisztáni Amerikaiak Szövetségének vezetője.
Az ujjlenyomat-vizsgálat alól csak annak a huszonhét országnak az állampolgárai mentesülnek, akiknek nem kell vízum az Egyesült Államokba. Ilyenek többek között Ausztrália, Ausztria, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Svájc és Szlovénia állampolgárai. Ők vízummentességet élveznek a 90 napnál rövidebb ideig tartó, üzleti és turista célú látogatásnál. A 90 napot meghaladó illetőleg más célú tartózkodás esetén nekik is vízum kell és át kell esniük az új ellenőrzési rendszeren.
Közel-keleti és latin-amerikai országok szerint az USA eddig is diszkriminálta állampolgáraikat a határátlépéskor végrehajtott biztonsági ellenőrzésekkel. Az ujjlenyomat-ellenőrzés csak egy újabb eszköz a megkülönböztetésre - állítják a tiltakozók. Brazília hivatalosan tiltakozott a program ellen. Válaszul az amerikai lépésre Sao Paulo repülőterén a brazil hatóságok elkezdtek ujjlenyomatmintákat gyűjteni és fényképeket készíteni az országba látogató amerikai állampolgárokról.