A magyar titkosszolgálatot is váratlanul érte a romániai forradalom

Vágólapra másolva!
Az 1989-es román forradalmat az amerikai, az egykori szovjet és más nyugati titkosszolgálatok szervezték, de jelentős hozzájárulását adta Magyarország is - írta keddi számában a Jurnalul National című román lap. Egy egykori titkosszolgálati vezető szerint a magyar szervre vonatkozó állítás minden realitást nélkülöz.
Vágólapra másolva!

A román bulvárlap a romániai forradalom kulisszatitkairól szóló, az Arte francia-német televíziós csatornán szerdán adásba kerülő dokumentumfilm szerzőjével, Suzanne Brandstatterrel készített interjút, aki elmondta: kilenc országban, Romániában, Magyarországon, Németországban, Ausztriában, Franciaországban, az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Bulgáriában és Norvégiában gyűjtött anyagot. Az alkotó sok politikai személyiséggel beszélt. A romániai megszólítottak között van Ion Iliescu államfő, Tőkés László nagyváradi református püspök, Victor Stanculescu tábornok, Doina Cornea polgárjogi harcos, Petre Roman volt miniszterelnök, Dan Voinea volt katonai főügyész. A külföldiek sorában amerikai hírszerzőket, kongresszusi képviselőket és emberjogi aktivistákat említ, de beszélt Németh Miklós volt magyar miniszterelnökkel is.

Az egyórás dokumentumfilm szerzőjével közölt interjúból kiderül: a Nicolae Ceausescu volt román diktátor hatalmát megdöntő forradalom kirobbantásában az amerikai hírszerző hivatal, a CIA segítséget kapott a NATO-tagállamok titkosszolgálatainak többségétől, az egykori szovjet KGB-től, valamint állítólag a magyar titkosszolgálatoktól.

"Ismereteim szerint minden alapot nélkülöznek az olyan állítások, amelyek szerint a magyar titkosszolgálatoknak bármilyen szerepük lett volna a romániai forradalom kirobbantásában" - nyilatkozta az [origo]-nak egy neve elhallgatását kérő korabeli titkosszolgálati vezető, aki szerint az akkori viszonyokat tekintve teljességgel ez lehetetlen volt. "Mint mindenkit, a szervezetet is teljesen váratlanul érte a mindent elsöprő romániai forradalom" - tette hozzá.

A dokumentumfilm ismeretében döntjük el, hogy kívánunk-e egyáltalán reagálni a magyar titkosszolgálatokra vonatkozó állításokra - mondta a Nemzetbiztonsági Hivatal egy munkatársa az [origo]-nak.

A romániai forradalom 1989 decemberében egy temesvári tüntetéssel kezdődött, az első megmozdulást Tőkés László református lelkész védelme érdekében szervezték hívei. A számos áldozatot követelő felkelés néhány nap alatt elsöpörte a több évtizede hatalmon levő Ceausescu pártfőtitkár hatalmát. A menekülő Ceausescut és fontos tisztségeket betöltő feleségét a forradalmi rögtönítélő bíróság halálra ítélte, utána pedig azonnal agyonlőtték őket. Románia új vezetője Ion Illiescu lett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!