George Bush amerikai elnököt és Dick Cheney alelnököt hallgatja meg csütörtökön az az amerikai kongresszusi bizottság, amely a 2001. szeptember 11-i merényletek előzményeit igyekszik feltárni, különös tekintettel a terrorcselekményt megelőző amerikai kormányzati tevékenységre.
Bush és Cheney azonban az eddigi nyilvános meghallgatásokkal ellentétben nem eskü alatt vall a bizottság előtt, és felvétel sem készülhet a meghallgatásról, csak feljegyzések. Az elnököt hivatalos jogi képviselője is elkíséri.
Az Egyesült Államok két legmagasabb rangú vezetőjét várhatóan arról kérdezik majd a bizottsági tagok, hogy milyen információkat kaptak terrorfenyegetésekről, a támadást megelőző nyáron, milyen intézkedéseket vezettek be ezek megelőzésére, milyen intézkedéseket hoztak a támadás napján, és ezen a napon vajon elég gyorsan reagáltak-e a hadsereg vadászgépei, továbbá igaz-e, hogy a terrorizmust megelőző intézkedéseket elhanyagolták, mivel inkább Irakra koncentráltak.
A bizottság a múlt hónapban hallgatta meg a Bush-kormányzat terrorizmuselhárításának volt vezetőjét, Dick Clarke-ot. Clarke azt állította, hogy az al-Kaida elleni harc a Bush-érában kisebb hangsúlyt kapott, mint elődje, Bill Clinton idején. Áprilisban napvilágra került egy biztonsági feljegyzés is, amely az al-Kaida egyesült államokbeli tevékenységéről számolt be, egy hónappal a támadások előtt. A Fehér Ház eddig következetesen tagadta, hogy lett volna bármiféle információja az Amerikán belüli támadásokról.
Bush kijelentette, nagyon várja a bizottság kérdéseit. A szeptember 11-i terrortámadásokban közel háromezer ember vesztette életét, amikor az Oszama bin Laden vezette al-Kaida terrorszervezet emberei több eltérített utasszállító gépet vezettek neki a New York-i Világkereskedelmi Központ és a washingtoni Pentagon épületének.
Az amerikai elnök előtt a legmagasabb rangú kormányzati tisztviselő Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó volt, akit meghallgatott a bizottság. Rice vallomásában beismerte, hogy voltak hibák a titkosszolgálat munkájában, ám azt állította, nem lehetett volna megakadályozni a támadásokat, pedig a kormányzat minden tőle telhetőt megtett.