Az Egyesült Államok szeretne egy hírhedt fegyverkereskedőt megmenteni attól, hogy különböző szankciókkal sújtsa az ENSZ - írja a Financial Times. A férfi és vállalkozásai ENSZ-szankciók alá helyezést a franciák kezdeményezték, ám az USA és a britek is amellett lobbiznak, hogy megússza a büntetést. Ennek állítólag az az oka, hogy Irakban az Egyesült Államok is igénybe veszi egyik légifuvarozó cégét.
Az ENSZ egy olyan lista összeállítását tervezi, amelyen azokat a személyeket szerepeltetik, akik kapcsolatban álltak Charles Taylor elűzött libériai diktátorral. A volt libériai diktátornak, családtagjainak és üzletfeleinek egy márciusi ENSZ-határozat szerint befagyasztanák a vagyonát, hogy ne használhassanak fel "sikkasztott pénzeket és vagyont, a béke és a stabilitás helyreállításába való beavatkozásra Libériában és térségben".
A szóban forgó fegyvercsempész Victor Bout, egykori állítólagos KGB-tiszt, akit 2000-ben úgy jellemzett a brit külügyminisztérium Afrikáért felelős minisztere, mint "a fő szankciómegsértő és... a halál kereskedője". Bout állítólag különböző afrikai országok konfliktusban álló kormányainak, (például a Taylor-féle Libériának) vagy éppen kormányellenes lázadóinak (például Angolában és Sierra Leonéban) is szállított fegyvereket, illegális tevékenységét pedig légifuvarozási vállalkozásaival igyekszik leplezni. Neve felmerült mint az afganisztáni tálibok és az al-Kaida egyik volt fegyverszállítója is.
Nyugati diplomaták számára készült jelentések szerint azonban az iraki amerikai erőknek is szállít egy légifuvarozó társaság, amelyben érdekelt a libériai szerepe miatt már lakhelyelhagyási tilalom alatt álló Bout - írja a Financial Times. Ezt egy volt ENSZ-alkalmazott is megerősítette. Más diplomáciai források arról számoltak be, hogy Bout neve eredetileg szerepelt a britek által az ENSZ részére összeállított előzetes listán, ám amerikai nyomásra lekerült, mivel "Irakban alkalmazzák". Ugyanakkor egy volt ENSZ-nyomozó szerint kétséges, hogy Bout jelentős szerepet játszana az iraki szállításokban
Amerikai és brit hivatalos források ugyanakkor tagadták, hogy tudnának Bout iraki szerepéről. Egy brit tisztviselő szerint a múltban is támogatták és a jövőben is támogatni fogják a nemzetközi erőfeszítéseket Bout illegális tevékenységének megakadályozására, megjegyezve, hogy már eddig is lakhelyelhagyási tilalom alatt áll a fegyverkereskedő, és nemzetközi elfogatóparancs van kiadva ellene.