Az elmúlt másfél év során kilencvenegy alkalommal indított vizsgálatot az Egyesült Államok hadserege Irakban vagy Afganisztánban szolgáló katonái ellen, hadifoglyok, vagy a polgári lakosságot ért sérelmek miatt. A Washington Post amerikai napilap egy magát megnevezni nem kívánó magas rangú katonai vezetőre hivatkozva közli, hogy az esetek nem korlátozódtak a hadifogolytáborokra és a börtönökre.
A kilencvenegy esetből csak negyvenkettő történt hadifogolytáborban vagy börtönben. A vizsgált esetek többsége iraki foglyok halálával kapcsolatos: az amerikaiak által felügyelt intézményekben 34 iraki fogoly halt meg eddig.
A halálesetek nagy része természetes okokra vezethető vissza, négy foglyot pedig szökési kísérlet közben lőtték le az őrök. Tíz esetben azonban egyértelműen a katonák hibájából haltak meg a rabok. Egy iraki foglyot a CIA által alkalmazott magáncég vallatója ölt meg.
A maradék, börtönökben történt nyolc eset általában fogolyverésekkel vagy szándékos kínzásokkal kapcsolatos. Az Abu Graib börtön három katonai hírszerzője megerőszakolt egy, a börtönben fogva tartott iraki nőt.
A vizsgált esetek többsége a börtönök és hadifogolytáborok falain kívül történt, az áldozatok az iraki polgári lakosságból kerültek ki. A vizsgált negyvenkilenc esetből három polgári személyek halálával kapcsolatos, a katonák huszonnyolc vizsgált esetben vertek meg civileket vagy lőttek rájuk. A többi vizsgálat lopást vagy rablást próbál feltárni.
A három civil halálával kapcsolatban a Pentagon május 21-én tartott sajtótájékoztatót. Egy esetben egy katona lelőtt egy afgánt, akiről azt hitte, hogy fegyvert akar előrántani. A második esetben egy iraki vízbe fulladt, mert a katonák lelökték a hídról, amit őriztek. A harmadik esetben egy katona azért lőtt le egy irakit, mert az rátámadt az őt vezető őrmesterre.
A vizsgálatok szerint a civileket ért kisebb incidensek - rúgások, lökdösődés - mindennaposnak számít Irakban. Ugyanakkor a vizsgálat kiderítette, hogy a katonák több ízben loptak, vagy raboltak irakiaktól. A vizsgálatok közül tizennyolc foglalkozik vagyon elleni bűncselekményekkel. A katonák általában az éjszakai, otthonok ellen végrehajtott rajtaütések során loptak el pénzt, ékszereket, vagy karórát.
Az esetek többségét a hadsereg független nyomozószerve vizsgálja, amely saját parancsnokságnak van alárendelve, ez biztosítja a nyomozás semlegességét. A vizsgálatok anyagait azonban át kell adniuk a megvádolt katona parancsnokainak, akik a vádemelésről döntenek.
A kilencvenegyből eddig ötvenkilenc vizsgálat fejeződött be, azonban csak tizennégy végződött hadbírósági eljárással. Hét katonát felettesei fenyítettek meg. A többi ügyben a parancsnokok úgy döntöttek, hogy semmiféle fegyelmi eljárást nem indítanak katonáik ellen.
A Washington Post szerint a Bush kormányzat a kínzásokat egyértelműen az Abu Graib börtönben elkövetett elszigetelt esetekként próbálja láttatni. Bushék azt állítják, hogy a világszerte hírhedtté vált fotókon szereplő alacsony beosztású katonák voltak az egyetlenek, akik megsértették a hadifoglyok védelmét szavatoló genfi konvenciókat.
A Washington Postnak információkkal szolgáló magas rangú tiszt szerint ennél sokkal többről van szó. Az Irakban szolgáló amerikai katonák egyáltalán nem ismerik a hadifoglyokat és civileket védő szabályokat, ezen kívül a parancsnokság sem tesz meg mindent azért, hogy elkerülje a felesleges civil áldozatokat, vagy visszafogja a fogva tartottakat megverő és kifosztó katonákat.
Ez ideig az általános gyakorlat az volt hogy az ügyeket megpróbálták eltussolni, a vizsgálatok csak az Abu Graibban történt kínzások nyilvánosságra kerülése óta gyorsultak fel.