Titkos tárgyalásokat folytattak amerikai és tálib vezetők Oszama bin Laden terroristavezér kiadásáról Frankfurtban csaknem egy évvel a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások előtt - állította a ZDF német tévécsatorna. A ZDF összeállítása szerint a felek a 2000 novemberében tartott tárgyalásokon nem tudtak megállapodni, további találkozót pedig nem tartottak, mielőtt 2001 szeptemberében öngyilkos merénylők eltérített utasszállító repülőgépekkel New Yorkban és Washingtonban végre nem hajtották a mintegy 3000 emberéletet követelő merényletet. A terrortámadást bin Laden egy videofelvételen az al-Kaida terrorhálózat művének nevezte.
A német tévé megszólaltatta az afgán-amerikai illetőségű Kabit Mohabbat üzletembert, aki saját elmondása szerint megpróbált közvetíteni az amerikai hatóságok és a bin Ladennek a terrortámadások előtt menedéket nyújtó fanatikus tálib vezetők között. Elmar Brok német európai parlamenti képviselő a Reutersnek megerősítette, hogy 1999-ben segített Mohabbatnak kapcsolatba lépni amerikai tisztségviselőkkel, aminek eredményeként az üzletembert Washingtonba invitálták.
Ez vezetett el végül a frankfurti megbeszéléshez, amelyen amerikai tisztségviselők és tálib miniszterek vettek részt. Brok szerint a tálibok egyértelműen rendszerük amerikai elismerését és a közép-ázsiai országgal szembeni büntetőintézkedések feloldását szerették volna elérni a körözött terroristavezér kiadásáért cserébe.
Egyezségre azonban nem jutottak, s újabb tárgyalást nem is tartottak a merényletekig. A terrortámadás után öt nappal azonban felújult a párbeszéd; az amerikaiak a pakisztáni Kvettába siettek, ahol bin Laden 24 órán belüli kiadatását sürgették. A tálibok ennek nem tudtak eleget tenni, néhány hét múlva az amerikai fegyveres erők pedig megindították afganisztáni hadműveleteiket a tálibok és az al-Kaida felmorzsolása érdekében.