A tuberkulózis oroszországi és különösen Kalinyingrád körüli terjedése immár aggasztja a német orvosokat is, olyannyira, hogy a válsággóc környékén segélyprogramot szerveznek. Az egykor Poroszországhoz tartozó Königsberg - ma Kalinyingrád - környékén évente mintegy 12-szer annyian betegszenek meg gümőkórban, mint például Észak-Rajna-Vesztfália német tartományban - jelentette ki szerdán Düsseldorfban Jörg-Dietrich Hioppe professzor, a Német Orvosi Kamara elnöke. Rámutatott, hogy hatalmas veszélyt jelentenek azok a kórokozók, amelyek a téves vagy hanyag kezelés miatt rezisztenssé váltak a tuberkulózis elleni gyógyszerekre, márpedig az ilyen esetek száma drámai mértékben nő Kalinyingrád vidékén.
A járvány terjedésében jelentős szerepet játszanak az oroszországi börtönök, ahol Hoppe szerint "a kezelés nem elég jó ahhoz, hogy európai értelemben terápiának nevezzük". A német orvosi kamara az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és az Agitas-Circle elnevezésű német segélyszervezettel közösen segélyprogramot indít. A projekt vezetője, Dietrich Rohde tüdőspecialista elmondta: Kalinyingrád térségében a halálozási arány olyan, mint a második világháború után, amikor még nem állt rendelkezésre antibiotikum.
A rossz orvosi ellátási rendszer éppen a veszélyes, sokszorosan ellenállóvá vált kórokozóktól megbetegedett emberek kezelését akadályozza, nem utolsósorban azért is, mert az ilyen kezelések igen költségesek. Hoppe professzor elmondta: a 2002-ben Németországban bejelentett új tüdőbajos megbetegedések 42 százalékában a beteg külföldi, közülük 25 százalék a volt Szovjetunióból érkezett. Németország egész területén jelenleg nem egész 8000 esetet tartanak nyilván - tette hozzá.