Megkezdődött vasárnap este az isztambuli NATO-csúcsértekezlet első hivatalos eseménye, a 26 tagállam védelmi minisztereinek találkozója. Bár a NATO-csúcs hivatalos megnyitója csak hétfő reggel lesz, a védelmi miniszterek - köztük Juhász Ferenc, a magyar tárca vezetője - már előző este megbeszélésre gyűltek össze, hogy előkészítsék a másnapi tanácskozást, s áttekintsenek néhány fontos katonai-biztonságpolitikai kérdéskört.
Előzetes hírek szerint ez utóbbiak között szerepel például a terrorizmus elleni küzdelem hatékonyságát javító új NATO-csomagterv megvitatása vagy az a téma, hogy miként lehetne elérni országaik haderejének nagyobb mozgósíthatóságát, bevethetőségét. A NATO-tagállamoknak az amerikaiak nélkül is 2,5 millió katonájuk van, s miközben ebből csak nagyjából 40 ezren állomásoznak különböző külföldi békefenntartó missziókban, sok ország mégis arra panaszkodik, hogy elért lehetőségei határához, nincs több külföldön bevethető katonája.
A megbeszélést követően Juhász Ferenc honvédelmi miniszter elmondta, a NATO-n belül a közös célkitűzés, hogy minden egyes tagállam érje el: katonai erőinek 40 százaléka bevethető legyen a különböző katonai akciókban, s ezen belül 8 százalék azonnal elkezdhesse feladatát.
Eközben megérkezett Isztambulba a csúcsértekezlet szinte összes résztvevője: itt van már George Bush amerikai elnök is, aki ankarai tárgyalásai után, vasárnap délután repült át a csúcstalálkozó helyszínére. Az állam- és kormányfők, köztük a magyar küldöttséget vezető Medgyessy Péter miniszterelnök vasárnap este a Boszporusz partján lévő Dolmabahce-palotában, a szultánok egykori lakhelyén díszvacsorán vesznek részt, amelyet a török köztársasági elnök ad számukra.
Vasárnap Isztambulba érkezett az iraki külügyminiszter, Hosjar Zebari is: a politikus Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökkel és Colin Powell amerikai, illetve Jack Straw brit külügyminiszterrel folytat megbeszéléseket, de - miközben a NATO-csúcs egyik legfontosabb vitakérdése Irak lesz - egyelőre nincs szó arról, hogy a csúcstalálkozón is felszólal.
A hatóságok a rendbontások és a merényletek veszélyétől tartva 26 ezer rendőrt mozgósítottak Törökország legnagyobb városában, s lényegében egy egész városnegyedet lezártak a csúcs helyszínéül szolgáló kongresszusi központ körül. Az óvatosságot az elmúlt napok eseményei is indokolják: egy pokolgépes merényletben csütörtökön a török nagyvárosban négy ember meghalt, 21 további személy megsebesült, de még szombaton is - az egymást követő ellenőrzések dacára - pokolgép robbant egy isztambuli felüljárón, szerencsére nem követelve emberéletet.
Emellett a hatóságok több tízezres tüntetésekre számítanak: a különböző, sokszor egymástól is nagyon távol álló szervezetek (iszlám radikálisok, nacionalisták vagy szélsőbaloldali csoportosulások) erre a néhány napra félretették ellentéteiket, hogy közösen tiltakozzanak a NATO-csúcsértekezlet, s különösen a köreikben rendkívül népszerűtlen George Bush amerikai elnök látogatása ellen.