Nehéz jó férjet találni egy olyan országban, mint Pakisztán, ahol bárok nem léteznek, az egyedülálló nők és férfiak kísérők nélkül nem találkozhatnak, a családi és baráti kapcsolatokat - amelyek évszázadokon keresztül a házasságok alapját jelentették - pedig tönkre teszi a kivándorlás. A megoldást - úgy tűnik - az internet és a tévé jelenti erre a problémára - írja a Los Angeles Times.
A 23 éves Amber Khan például a kifejezetten pakisztániak számára alapított Mehndi.com-on adott fel egy hirdetést, amikor szülei sürgetni kezdték, hogy itt lenne az ideje a párválasztásnak. Néhány hét múlva több mint 20 kérő ajánlata várta. A választásban azonban már édesanyja segített. "Mindenkinek megvan a joga, hogy megválassza élete párját. Itt válogathatnak közülük és beszélhetnek vagy akár még találkozhatnak is velük, mielőtt megházasodnak" - mondta a párválasztás új és a hagyományokra épülő pakisztáni társadalomban szokatlannak számító módjáról a fiatalasszony.
Az ilyen öntudatosság meglehetősen szokatlan Pakisztánban. Miközben a parlamentben és a helyi közhivatalokban rengeteg a vallásos, hagyományőrző pártok képviselője, addig a médiában egyre gyakrabban és egyre kevésbé cenzúrázva tűnnek fel a nyugati világ életét bemutató és népszerűsítő műsorok. A vallási vezetők pedig csak keseregni tudnak, hogy a társkeresők egyre népszerűbbek, egyre több a válás és a házzaságon kívül élők közötti kapcsolat, ami szerintük mind az erkölcsi romlást gyorsítja.
Az egyik tévéműsorban például nők és férfiak beszélnek az általuk ideálisnak tartott párjukról, miközben e-mailen ajánlatokat kaphatnak a nézőktől. A műsor nagyon népszerű. Nadia Mazhar producer szerint az adás annak a forradalomnak a része, ami az elmúlt időkben zajlott le Pakisztánban. Egyre többen érzik ugyanis úgy, hogy joguk van saját életüket belátásuk szerint alakítani, amire korábban csak az ország vallásos vezetőrétegének volt lehetősége.
A pakisztániak között egyre népszerűbbé váló nyugati kultúra jelentős változásokat hozhat az ország életébe. A hagyományok szerint ugyanis a szülők választanak párt gyereküknek, leggyakrabban egy házasságkereskedő segítségével. Gyakori, hogy a házastársat az eladósorba került gyerek tágabb családjából szerzik, így sokszor kötnek házasságot unokatestvérek. Mohamed Huszein, a lahore-i iszlám egyetem tanára a Los Angeles Timesnak azt nyilatkozta, ez a rendszer erős, stabil házasságokat eredményez.
Az új, nyugati típusú módszer is igyekszik azért valamenyire igazodni a hagyományokhoz. Sok hirdetést szülők adnak fel gyerekeik helyett a Mehndi.com-on és a hasonló oldalakon, melyeknek elsősorban nem is az alkalmi kapcsolatok népszerűsítése, hanem a házosságok tető alá hozása a célja. A beküldött képeket pedig moderálják.
Persze azt nem lehet kivédeni, hogy a felhasználók a könnyedebb kapcsolatokat keressék. A készítők szerint ugyanis az érdeklődők legalább fele csak flörtölne, nem vágyik házasságra. Egy 21 éves iszlámábádi tanárnő például azt mondta a Los Angeles Timesnak: csak alkalmi randevúkat beszél meg az interneten. "Már nem is számolom, hánynál tartok" - tette hozzá.