Jogosulatlan vizsgálatokat folytatott le az iraki újjáépítésekkel kapcsolatban, és az így szerzett adatokat arra használta fel, hogy nagy haszonnal kecsegtető megrendeléseket eszközöljön ki barátainak és üzleti partnereinek az amerikai védelmi minisztérium egyik vezető munkatársa - írja a Los Angeles Times Pentagon-beli forrásokra hivatkozva.
Az érintett John A. "Jack" Shaw a Pentagon nemzetközi technológiai biztonságért felelős helyettes államtitkára magát a védelmi minisztérium főellenőre megbízottjának kiadva több alkalommal is vizsgálatokat kezdeményezett Irakban. Egy alkalommal még a Haliburton Company alkalmazottjának is álcázta magát, hogy bejusson az Umm Kaszr-i kikötőbe, mivel az amerikai hadsereg megtagadta tőle a belépési engedélyt. Itteni vizsgálódásai során aztán azt állapította meg, hogy komoly gondok vannak a kikötő karbantartásával, főleg a fenékkotrással. Más alkalommal egy, az iraki koalíciós hatóság által kiírt mobilszolgáltatói tendert kritizált.
Mindkét esetben azt próbálta meg elérni, hogy az általa állítólag megállapított problémákat úgy oldják meg, hogy barátaihoz és üzletfeleihez kapcsolódó cégek kapják a több millió dolláros megrendeléseket.
Fenékkotrás versenytárgyalás nélkül
A kikötő esetében például sikerült kibuliznia, hogy a fenékkotrás feladatát egy barátjának ügyfelei kapják meg - versenytárgyalás nélkül. A nyertes végül a Nana Pacific nevű, bennszülött indiánok tulajdonában lévő alaszkai cég lett. Az ilyen cégek esetében ugyanis a szövetségi előírások megengedik, hogy kikerüljék a szokásos közbeszerzési eljárásokat. A Nana alvállalkozóként pedig Shaw egyik régi barátja által képviselt SSA Marines nevű céget bízta meg, amely már a háború első napjaiban vitatható szerződést kötött a kikötő irányítására.
A mobiltelefon-hálózat kiépítésére az ideiglenes koalíciós hatóság által kiírt tenderben az egyik vesztes pályázó, egy régi jó barátja által igazgatott Liberty Mobile-nak az ügyét karolta fel. Shaw azzal állt elő, hogy a tavaly ősszel Irakban lefolytatott közbeszerzési eljárás során korrupció történt, és még a Pentagon főellenőrének is jelentette az ügyet. A főellenőr kivizsgálta az állításokat, és nem talált bizonyítékot Shaw állításaira.
Ugyanaz a cég, más néven
A sikertelen kísérlet után nem sokkal újra csak versenytárgyalás nélküli megrendelést próbált kijárni a Nana Pacificnek, mégpedig egy, az iraki rendőrségnek, tűzoltóságnak és biztonsági erőknek tervezett kommunikációs rendszer kialakítására. A megrendelés szövegezését aztán megpróbálta úgy átalakítani, hogy a kommunikációs rendszer kiépítése címén mobiltelefon-hálózatot hozhassanak létre. A Nana elvileg a Guardian Net nevű céggel kötött volna alvállalkozói szerződést a rendszer kiépítésére. A Guardian Net igazgatóságában azonban szinte majdnem ugyanazok ülnek, mint akik a Liberty Mobile igazgatóságában. Amikor pedig a koalíciós hatóságok ezt jelentették a Pentagonnak, újra előállt azzal, hogy a korábbi mobiltelefon-tender során visszaélések és korrupció történt, és az ezeket a vádakat korábban megalapozatlannak nevező Pentagon-főellenőri jelentést haszontalannak nevezte.
A lap szerint Shaw ügyei miatt tovább nő az aggodalom, hogy a Washingtonban és Irakban dolgozó vezető republikánus tisztségviselők segítőik és politikai szövetségeseik jutalmazására használják az iraki újjáépítést. Shaw egyik régi barátja, az Irakot megszálló amerikaiak volt szállítmányozási vezetője ellen például azért folyik nyomozás, mert egy Szaddám-rezsimhez is köthető cégnek próbálta elintézni, hogy ők legyenek az új iraki nemzeti légitársaság.
Az FBI is vizsgálódik
A Pentagon főellenőrének irodája - az elfogultság vádjának elkerülése végett - az FBI-nak adta át Shaw ügyleteinek kivizsgálását.
Shaw nem volt hajlandó kommentálni a Los Angeles Times értesüléseit. Korábbi nyilatkozataiban viszont tagadta, hogy bármiféle gazdasági kapcsolata lenne az érintett cégekkel. Azt is állította, hogy a kérdéses vizsgálódásokat nem jogtalanul végezte, mivel erre egy külön megállapodás adott neki lehetőséget, amelyet a Pentagon főellenőrével, Joseph E. Schmitz-cel kötött. Ennek értelmében ő lett az ideiglenes Nemzetközi Fegyverzet és Technológia Kereskedelmi Igazgatóság vezetője, amely amerikai csúcstechnológia és fegyverek külföld államoknak való átadását szervezte. Shaw szerint a megállapodás gyakorlatilag neki is széles ellenőrzési jogosultságokat adott.
A megállapodás azonban valójában csak arra tesz utalást, hogy Shaw javaslatot tehet vizsgálatokra a Pentagon főellenőrénél, neki magának nem biztosít ellenőrzési jogot. Ráadásul Schmitz két héttel azután, hogy először felmerült a gyanú Shaw ellen, hogy megpróbálta befolyásolni a mobilszolgáltatói tendert, felmondta a megállapodást - írja a Los Angeles Times.