Amerika harcol az olcsó AIDS-gyógyszerek ellen

Vágólapra másolva!
Egy indiai cég kifejlesztett egy olyan gyógyszert, mely enyhíti az AIDS tüneteit. A Triomune nevű szer már évek óta használatban lévő gyógyszerek hatóanyagait ötvözi, így nem teljesen új szerről van szó, viszont sokkal olcsóbb mint elődjei. Ez pedig kulcsfontosságú a HIV-vírussal leginkább fertőzött fejlődő országokban, ahol a nyugati gyógyszergyárak termékei megfizethetetlenek. Leginkább az Egyesült Államok harcol a nyugati gyógyszerek olcsó változatai ellen.
Vágólapra másolva!

Egy indiai cég elkészítette a Triomune nevű gyógyszert, mely az AIDS okozta tüneteket enyhíti. Az új orvosság egyike az úgynevezett generikus gyógyszereknek, melyekről évek óta kemény vita folyik szerte a világban. Ezek olyan szerek, melyek hatóanyagát már korábban felfedezték, de a szabadalom lejárt, így a licensz megvásárlása nélkül is lehet másolni őket. A Triomune azonban nem csak egyszerűen egy másolat, hanem három különböző hatóanyag ötvözete. Így a betegeknek elég csupán ezt szedniük, szemben a koktélnak is nevezett több termék párhuzamos adagolásával. Ettől lényegesen olcsóbb és biztonságosabb a kezelés. Ezzel a szegényebb országokban betegek millióinak könnyítheti meg az életét. A generikus szerek elterjedésével azonban nyugaton sokan nem értenek egyet, mert alkalmazásukkal a hatóanyagot milliárdokért kifejlesztő gyógyszergyárak hatalmas bevételektől esnek el.

A Triomune hatékonyságát először Indiában tesztelték, 1200 betegen, és az eredmények meggyőzőek voltak. Ezt követően a Francia Nemzeti Ügynökség az AIDS-Kutatásokért nevű, tekintélyes szervezet felügyelete mellett a montpellieri egyetemen is ellenőrizték, és szintén elégedettek voltak a készítménnyel. A francia kutatók két kameruni kórházban 60 betegnek fél éven keresztül adták a Triomune-t, és a páciensek nyolcvan százaléka jobban lett. Az eredményt július elején publikálták egy francia szaklapban, és ezzel újra felerősödött a vita a genereikus készítményekről. Az Orvosok Határok Nélkül jelezte, hogy máris 13 000 beteget gyógyítanak a szerrel világszerte, és más nemzetközi jótékonysági szervezetek is üdvözölték az új szer elterjedését. A legnevesebb amerikai kutatóintézet azonban nem volt hajlandó véleményt mondani a Triomune-ról. Amerika ugyanis nem fogadja el a generikus szerek használatát, és több európai gyógyszergyár is így van ezzel.

Világszerte negyvenmillió ember él AIDS fertőzötten. Teljes gyógyításuk lehetetlen, de hosszú évekig tünetmentesen élhetnek, ha megszakítás nélkül, szigorú rend szerint szedik a gyógyszereket. A fertőzöttek túlnyomó része azonban nagyon szegény országokban él, főként Afrikában és Ázsiában. A gyógyszerek viszont rettentően drágák, mert kifejlesztésük is milliárdokba került. A svájci Roche cég például a közelmúltban kifejlesztett egy gyógyszert, amely nagyon hatékonynak tűnik, de egy ember egy éves adagja 18 980 euróba (több mint 4,6 millió forint) kerül. Ez még a gazdag országokban is nagyon-nagyon drágának számít. A GlaxoSmithKline nevű amerikai cég, mely szintén készít saját fejlesztésű AIDS-gyógyszereket, hiába csökkentette jelentősen termékei árát, a szegény országokban (míg az USA-ban a napi adag 18 dollárba, addig Afrikában csak 90 centbe kerül) még így is megfizethetetlen a legtöbb beteg számára. Magyarországon egy beteg havi gyógyszeradagja körülbelül 100 000 forintba kerül.

Az emberi jogi szervezetek és a szegény országok kormányai azt követelik a nyugati cégektől, hogy engedjék a gyógyszer-klónok gyártását, vagyis a kikísérletezett hatóanyagokból olcsón helyben is készíthessenek gyógyszert. Brazília például egyoldalúan olyan törvényt hozott, hogy az AIDS-gyógyszerekre nem vonatkoznak a nemzetközi licensz-jogok. Már egy év alatt jelentős eredményt értek el az olcsó gyógyszerek elterjesztésével Brazíliában, az USA pedig kereskedelmi büntetéseket helyezett kilátásba. A most kikísérletezett indiai gyógyszer szintén másolat. A nagy cégek azzal érvelnek, hogy ha olcsón odaadják a terméket, akkor be kell zárniuk, mert a kutatás rendkívül drága, és így egyáltalán nem lesznek új gyógyszerek a világban. Bush amerikai elnök idén több afrikai országot is végiglátogatott, és 15 milliárd dollárt ajándékozott az AIDS elleni küzdelemre. Amerika azonban egy kikötést is tett: a pénzt nem lehet generikus gyógyszerekre költeni, vagyis olyan másolatokra, mint amelyeket Brazíliában vagy Indiában gyártanak. Márpedig az Afrikában élő 30 millió fertőzöttnek csak ezek a szerek jelenthetnek segítséget.

A Triomune jogi helyzetét tovább bonyolítja, hogy három gyógyszerből rakták össze, így egyszerűbb és olcsóbb a használata, mint a több szer párhuzamos szedését jelentő úgynevezett koktéloknak. Amerikában a nagy gyógyszergyárakat megkérdezték, hogy miért nem készítenek ott is egyféle, több hatóanyagot tartalmazó gyógyszert. Válaszuk szerint azért nem, mert mindegyik hatóanyagot más cég kísérletezte ki, és közös fellépésükkel megsértenék a trösztellenes törvényeket. Az amerikai hatóságok most annyit engedtek, hogy jelezték, kivételesen engedélyezik a közös gyártást AIDS-gyógyszer esetében, de a generikus szerek elterjedését továbbra sem támogatják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!