A feltételezetteknél kevesebb a kelet-timori harcok áldozatainak száma<br/>

Vágólapra másolva!
A Kelet-Timoron állomásozó nemzetközi béketeremtő erő (INTERFET) parancsnoka szerint az indonézbarát milicisták által megölt kelet-timoriak száma kevesebb, mint ahogy azt kezdetben feltételezték. Peter Cosgrove vezérőrnagy kijelentette: a tények arra utalnak, hogy a halottak száma nem haladja meg az ezret.
Vágólapra másolva!

Emberi maradványokat exhumálnak Kelet-Timoron az INTERFET tagjai

Fotó: Erik De Castro

Robert Gelbard, az Egyesült Államok indonéziai nagykövete országa álláspontját közvetítve világossá tette a Jakarta-barát milíciák vezetői előtt, hogy nem alkalmazhatnak kényszert és erőszakot a kelet-timori lakosokkal szemben. Gelbard azt is elmondta, hogy a nemzetközi közösség, élén az Egyesült Államokkal, minden eszközt be fog vetni ellenük, ha ismét erőszakhoz fognak folyamodni.

A milicisták ugyanis tovább garázdálkodnak a nyugat-timori menekülttáborokban, és megfélemlítik azokat az embereket, akik önként szeretnének visszatérni szülőföldjükre.

Amerika aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy az indonéz hadsereg néhány tagja még mindig a Kis-Szunda-szigetekhez tartozó terület keleti felén tartózkodik, és támogatja a milicisták erőszakoskodásait.

Az USA reméli, hogy az új indonéz kormány meg fogja tenni a szükséges intézkedéseket, mert tisztában van azzal, hogy a nemzetközi közösség figyeli Indonézia minden lépését.

Korábban Ali Alatas volt indonéz külügyminiszter egy jakartai napilapnak nyilatkozva azt mondta, hogy egészen addig, amíg a kelet-timori függetlenségi népszavazás végeredményét nem hozták nyilvánosságra, az indonéz vezetés meg volt arról győződve, hogy Kelet-Timor nem az elszakadást fogja választani.
Alatas szerint - aki 11 évig volt az indonéz diplomácia vezetője - az egész indonéz kormányt meglepte a szavazás eredménye, mert a kabinet kelet-timori emberei mindvégig az indonéz vezetés biztos győzelméről beszéltek.

Mint ismeretes, a volt portugál gyarmat függetlensége mellett döntöttek a tartomány lakói augusztus 30-án. Az indonézbarát milíciák azonban nem fogadták el a kelet-timori többség véleményét, ezért népirtásba kezdtek. Az ENSZ a vérengzés megállítására ausztrál vezetéssel nemzetközi békefenntartókat küldött a térségbe.

***



(MTI)

Ajánló:

A pusztítás és az erőszak áldozatain segíthet, ha erre jár. (angolul)

Korábban:

(1999.10.18.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!