Petre Roman tiltakozik Méray Tibor 1956-ról szóló könyve miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Petre Roman román külügyminiszter választási provokációnak minősítette, hogy Romániában az 1956-os magyarországi forradalom évfordulójára időzítetten kiadták Méray Tibor Budapest, 1956 című könyvét. A román politikus a könyvben az édesapja egykori politikai szerepét elemző részt kifogásolja.
Vágólapra másolva!

A Franciaországban élő magyar író könyve első alkalommal ad lehetőséget a román nyelvű nagyközönségnek, hogy részletesen megismerje az 1956-os magyarországi eseményeket. Méray a román nyelvű kiadást kiegészítette egy fejezettel, amelyben megírta, hogy Nagy Imre és társai miként kerültek a börtönnel felérő romániai száműzetésbe, az akkori román vezetés miként adta ki őket Magyarországnak.

A szerző részletesen foglalkozott azzal a szereppel is, amelyet Valter Roman, a jelenlegi román külügyminiszter édesapja játszott ebben a történetben.

Az Evenimentul Zilei című román napilap ezekben a napokban több részletet közölt a könyvből. Petre Roman - a válasz jogán - a lap csütörtöki számában közzétett levelében határozottan visszautasította, hogy a "nyíltan irredenta Méray azt a Valter Romant próbálja lejáratni, aki annyi irredenta akciót hiúsított meg".

Petre Roman elismerte, hogy a román vezetés valóban Budapestre küldte édesapját 1956 októberében. Mint írta, a román vezetés "nagyon nyugtalan volt a (magyarországi) politikai mozgalom egyes vezetőinek az utcákon nagy visszhangot kapott irredenta felhívásai miatt".

Valter Romanról "közismert volt mind Romániában, mind Magyarországon, hogy milyen álláspontot képviselt Erdély kérdésében" - folytatta Petre Roman. Emlékeztetett arra, hogy édesapja 1939-ben egy francia lapban "az Erdélyt fenyegető német-magyar veszéllyel szemben határozottan leszögezte: semmit sem szabad engedni, s katonaként bebizonyította, hogy Románia képes ellenállni".

- Valter Roman négy évvel később az akkori szovjet külügyminisztert szólította fel írásban annak a történelmi realitásnak a megértésére, hogy Erdély Romániához tartozik - folytatta Petre Roman.

A román külügyminiszter szerint édesapja 1956-os budapesti jelenlétének semmi köze nem volt ahhoz, hogy a szovjetek egy nekik engedelmes kommunista vezetést akartak hatalomra juttatni Budapesten.

- Mint az nyilvánvaló, teljes egészében a szovjetek műve volt, hogy Nagy Imrét és társait Budapesten lefogták, Romániába vitték, ott őrizetben tartották, majd Kádár János kérésére kiadták. Valter Roman ebben nem vett részt - állította levelében Petre Roman.

- Nagyon sajnálom, hogy a választási harc kellős közepén, ilyen méltatlan vádak érik apám emlékét. Bár nem hiszem azt, hogy a demokrácia szelleme megengedné, hogy az apák életrajza bármiféle problémát okozzon gyermekeiknek, védem és a végsőkig védeni fogom apám emlékét, mert van mit védenem. Apám életrajzára, a valódira és nem a meghamisítottra, büszke lehetek - szögezte le Petre Roman.

(MTI)

Ajánló:

(2000.10.23.)

Korábban:

(2000.10.23.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!