Elraboltak egy iráni diplomatát Irakban. Feridun Dzsahani Kerbelába igyekezett, ahol konzulként állt volna munkába, ám a múlt hét szerdán ismeretlenek foglyul ejtették - erősítette meg Irán bagdadi nagykövetsége. Elrablói, a magukat Iraki Iszlám Hadseregek nevező csoport szerint Dzsahani vallási viszályt szított. Az emberrablók az al-Arabíja televíziónak eljuttatott videofelvételükön bemutatták a diplomata útlevelét és névjegykártyáját, ugyanakkor nem fenyegették meg semmivel a férfit és követelést sem tettek közzé. A fegyveresek csak Iránt figyelmeztették, hogy ne avatkozzon bele az iraki ügyekbe - írja a BBC News.
A diplomata az iráni külügyminiszter szerint életben van és egészséges, kiszabadításán pedig fáradhatatlanul dolgoznak. Az egyetlen, amit tudunk, hogy él és egészséges - mondta Kamal Harazi pakisztáni kollégájával, Mien Hursid Mehmud Kaszurival Teheránban tartott, közös sajtóértekezletén. Az iráni külügyminiszter közölte, igyekeznek megtalálni a módját annak, hogy tárgyalásokat kezdjenek az emberrablókkal.
Irán bagdadi nagykövetségén ugyanakkor azt közölték, hogy nincs új hírük az elhurcolt diplomata felől. Semmilyen követelést és semmilyen új hírt nem kaptunk diplomatánkról, Feridun Dzsahaniról, aki augusztus 4-én tűnt el a Bagdadból Kerbelába vezető úton - közölte a nagykövetség ügyvivője.
Ötödik napja tart a harc
Eközben folytatódott az iraki síita szélsőségesek és az amerikai vezetésű megszálló erők által támogatott iraki rendőrök közötti harc. Nedzsefben amerikai harckocsik lőtték a síiták állásait, tüzérségi lövegek és aknavetők tüzének robaja hallatszott a hajnali óráktól a síita szent városban. Ezen kívül amerikai katonai helikopterek is harcba bocsátkoztak Muktada asz-Szadr radikális síita vezető fegyvereseivel.
Immár ötödik napja, hogy szinte szüntelen ádáz harcok folynak Szadr hívei, és az amerikai erők támogatásával harcoló iraki rendőrök között. A harcok csütörtöki kirobbanása óta az amerikai hadsereg - saját adata szerint - a Mahdi Hadseregének több mint 300 harcosát ölte meg. A síita fegyveresek azonban vitatják ezt a számot, szerintük 15 harcosuk esett el, és 35 sebesült meg.
A harcok annak ellenére is folytatódtak, hogy Ijád Allávi iraki kormányfő vasárnap váratlanul rövid időre Nedzsefbe utazott, ahol fegyverletételre szólította fel a síita harcosokat. Szadr szóvivője hevesen bírálta a kormányfő nedzsefi villámlátogatását, igaz, hozzátette, hogy készen állnak a tűzszüneti tárgyalásokra.
Robbanássorozat Bagdadban
Hétfő reggel robbanások sorozata rázta meg Bagdad síiták lakta északkeleti negyedét, Szadrvárost. Szemtanúk több füstoszlopot láttak a magasba emelkedni a városrészben, ahol az utóbbi napokban heves harcot vívtak egymással Muktada asz-Szadr radikális hitszónok fegyveresei és az amerikai katonák. Az összecsapások számos áldozatot követeltek.
Az amerikai hadsereg mindössze annyit közölt, hogy négy aknagránát csapódott be a negyed polgármesteri hivatalába. Előző este két nagy erősségű robbanás rázta meg Bagdad egyik lakónegyedét. Az aknagránátok okozta detonációkban egy 10 éves gyermek életét vesztette, és 16 személy megsebesült.
Merénylet egy kormányzó-helyettes ellen
Autóba rejtett pokolgép robbanása legalább hét rendőrt megölt, további 16 sérülését okozta hétfőn az iraki főváros, Bagdad térségében. A fővárostól hetven kilométernyire északkeletre fekvő Balad Ruzban elkövetett merénylet valószínű célja Dijála tartomány kormányzóhelyettesének megölése lehetett. A tisztségviselő könnyebb sérüléseket szenvedett - közölte a helyi rendőrségre hivatkozva Neal O'Brian őrnagy, amerikai katonai szóvivő.
Az öngyilkos merénylő Akil Hamid al-Adili kormányzóhelyettes háza előtt robbantotta fel a gépkocsit. Az áldozatok a politikus védelmére kirendelt rendőrök voltak, de több családtag és járókelő is megsérült. A rendőrség szerint Adili otthon volt, mikor a robbanás történt. A detonáció kitörte a ház ablakait, leszakította az ajtókat, és könnyebben megsebesítette a politikus 9 éves kisfiát.
Az amerikai hadsereg hétfőn bejelentette, hogy a tengerészgyalogság expedíciós hadtestének egy katonája előző este harc közben életét vesztette az Irak középső részén fekvő, szunniták lakta al-Anbár tartományban. A hadsereg közleménye további részletekkel nem szolgált. Al-Anbár tartományban fekszik a megszálló erőkkel szembeni ellenállási mozgalom fellegvárainak számító Fallúdzsa, Ramádi és Káim.
MTI/[origo]