Az Egyesült Államok többször bírálta Chávezt a kommunista Kubával fenntartott szoros kapcsolataiért, valamint a venezuelai olajipar egy részének újraállamosításáért. Az amerikai kormány gyakran adott hangot rosszallásának Chávez "populista" politikai magatartása és Washington-ellenes retorikája miatt is. A dél-amerikai ország az Egyesült Államok harmadik legnagyobb olajszállítója.
Az amerikai külügyi szóvivő nem gratulált a venezuelai államfőnek, ellenben elismerését fejezte ki Venezuela népének a vasárnapi népszavazáson tanúsított nyugodt, demokratikus magatartásért és a tömeges részvételért.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár is a referendum békés, rendezett, demokratikus jellegét emelte ki keddi nyilatkozatában, és hangsúlyozta, hogy a nemzetközi megfigyelők is megerősítették a venezuelai országos választási bizottság által közölt eredményeket. A példátlanul nagy részvételi arány a latin-amerikai ország népének felelősségérzetét és a demokratikus értékek iránti tiszteletét tükrözi - hangsúlyozta New Yorkban a világszervezet vezető tisztségviselője.
A szavazatok 94 százalékának összeszámlálása után közölt hivatalos eredmény szerint a voksukat leadó venezuelaiak 58 százaléka foglalt állást az államfő visszahívása ellen, amit a lakosság jobb módú rétegeit képviselő ellenzéki erők kezdeményeztek arra hivatkozva, hogy az elnök eltékozolja az ország olajjövedelmeit populista politikájának finanszírozására, miközben az ország gazdasága a pangás állapotába került.
Chávezt elsősorban a nyomornegyedek népe támogatja, mert az elnök korábban ismeretlen mértékben épített ki szociális hálót az országban a legszegényebbek életének megkönnyítésére.