Megfosztotta mentelmi jogától a chilei legfelsőbb bíróság Augusto Pinochetet, az ország egykori diktátorát. A testület kilenc-nyolc arányban döntött úgy, hogy megteremti a 88 éves tábornok felelősségre vonásának jogi feltételeit. A Pinochet-diktatúra egykori áldozatai kitörő örömmel ünnepelték a hírt - írja a BBC News.
A döntés értelmében az ügyészség vizsgálatot indíthat, hogy megállapítsák Pinochet felelősségét az uralma alatt elkövetett politikai gyilkosságokban. Augusto Pinochet 1973-ban puccsal került hatalomra. Az erőszakos hatalomátvétel után mintegy 3000 ellenzékivel végeztek Pinochet emberei. A titkosrendőrség állítólag helikopterről dobta az elrabolt ellenzékieket a Csendes-óceánba.
A vizsgálat kiterjed a Kondor-hadműveletre is. A "hadművelet" keretében a hetvenes évek során a dél-amerikai katonai diktatúrák egymást segítve hallgattatták el az ellenzékieket.
Pinochet 1990-ben lemondott a diktátori hatalomról. A hadsereg főparancsnoki tisztét 1998-ig megtartva viszont sikeresen akadályozza meg, hogy felelősségre vonják őt vagy a hatalma megtartásában segédkezőket.
Az egykori diktátor szinte érinthetetlennek tűnt az igazságszolgáltatás számára, egészen addig, amíg Nagy-Britanniában 1998-ban spanyol kérésre le nem tartóztatták. Spanyolország azt szerette volna elérni, hogy spanyol bíróság vonhassa felelősségre a volt diktátort az uralma idején Chilében meggyilkolt spanyol állampolgárokért.
Nagy-Britannia azonban egészségi okokra hivatkozva az idős exdiktátort végül inkább Chilének adta ki, ahol egészen mostanáig mentelmi jogot élvezett. Bár több per indult Pinochet mentelmi jogának felfüggesztéséért, a bíróság először hagyta figyelmen kívül a védelem azon érvét, hogy az egykori diktátor már nem beszámítható.