Megtartották többségüket a Kína-barát pártok a hétvégi hongkongi parlamenti választásokon. A 60 képviselői helyből 34-et foglalhatnak el a Pekinghez való szorosabb kötődést szorgalmazók, míg a demokráciapárti tömörülések 25-tel kénytelenek beérni. Ez ugyan 3 hellyel több, mint amennyivel eddig rendelkeztek, a várakozásoktól azonban jócskán elmarad az eredmény. A részvételi arány a nyolc évvel ezelőttihez képest magasabb volt - 200 ezerrel többen szavaztak -, a mostani választások eredménye ugyanakkor a helyiek Pekinghez fűződő viszonyának is fontos mutatója.
Martin Lee volt demokrata vezető szerint a komplikált választási rendszer a Kína-barát pártoknak kedvezett. "Csalódott vagyok. Az eredmény megmutatja, milyen elfogadhatatlan a választási rendszer"- mondta. A városállam 60 tagú törvényhozásának felét választották közvetlenül a szavazók, a maradék 30-at pedig közös érdekű csoportok. A rendszer a Pekinghez húzó erőknek kedvezett, ami abból is kitűnik, hogy a 30 közvetlenül megválasztott képviselő közül 18 demokráciapárti, míg az összesített eredmény szerint a Kína-barát pártok 9 mandátummal többet szereztek.
A BBC News helyi tudósítója szerint ugyanakkor ügyesen kampányoltak az anyaországhoz húzó erők, akik nem ellenfeleik támadását választották stratégiának, hanem kedvező gazdasági intézkedéseket ígértek, és a hazafiságot népszerűsítették.
Sikeresnek ítélhette szereplését a választáson Lung Kvok-Hung radikális demokrata politikus, a kormányzat kíméletlen kritikusa, aki bekerült a törvényhozásba. A "Hosszú haj"-nak is becézett Kvok-Hung közölte: "A magam különleges módján tiltakozom majd a törvényhozásban, hogy bemutassam választóim elégedetlenségét ezzel a kisebbség által megválasztott kormánnyal szemben."