Elfogadták Kovács brüsszeli beszámolóját

Vágólapra másolva!
Elfogadta Kovács László energetikai biztos beszámolóját az Európai Parlament (EP) ipari, kutatási és energetikai bizottsága. A testület ugyanakkor Kovács szakmai felkészületlenségéről is szól, amelyekről a magyar biztos így nyilatkozott: "Azon dolgozom, hogy a hiányosságokat mielőbb megszüntessem".  Korábban azt feltételezték, hogy a néppártiak leszavazzák majd Kovácsot, így próbálnak revánsot venni azért, hogy előzőleg a polgári jogokkal foglalkozó bizottság elutasította az olasz Rocco Buttiglione jelölését.
Vágólapra másolva!

Alkalmasnak találta az energetikai biztosi tisztség betöltésére az EP ipari, kutatási és energetikai bizottsága Kovács Lászlót. A bizottság fenntartásokkal ugyan, de elfogadta Kovács beszámolóját.

A bizottságban a különböző politikai erőket képviselő csoportok vezetői többszöri próbálkozás után kedden tartottak újabb találkozót Brüsszelben, hogy közös véleményt alkossanak a magyar jelölt közel két héttel ezelőtti meghallgatásának tapasztalatairól. Ennek nyomán állt össze a levél, amelyet Josep Borrell parlamenti elnöknek küldenek a parlamenti eljárás keretében.

Végkicsengése szempontjából a levél nem elutasító a magyar biztosjelölt leendő tevékenységét illetően. Mindazonáltal a dokumentumban a bizottság számos fenntartást is jelez Kovács Lászlóval szemben, elsősorban szakmai felkészültségét illetően - mondta el egy külföldi forrás a találkozót követően.

Múlt héten, amikor a bizottsági koordinátorok többször elhalasztották a levél megfogalmazását, Szájer József, a Fidesz-MPSZ EP-delegációjának vezetője úgy vélekedett, ez érinti Magyarország külső megbecsülését, "több mint kínos", és "jelentősen rontja a magyar biztos indulásához szükséges energiát". Az MSZP-delegáció nevében Tabajdi Csaba már akkor jelezte, hogy eldőlt: a levél kimondja, Kovács Lászlót elfogadható jelölések tartják.

A magyar jelölt a külügyminiszterek hétfői luxemburgi találkozója alkalmából nyilatkozva ezzel kapcsolatban azt mondta: reméli, hogy a jelöltekről nem a szemet szemért, fogat fogért elv alapján döntenek, ugyanis az egyes jelölteknél eltérő problémák merültek fel. Emlékeztetett rá: az őt meghallgató bizottság egyes tagjai azt kifogásolták, hogy bizonyos szakmai jellegű kérdésekre nem tudott meggyőző választ adni.

"Nyilvánvalóan más probléma azonban az, ha egy biztosjelöltnek olyan nézetei vannak, amelyek az Európai Unió értékrendjének egyik-másik elemével ellentétesek" - mondta Kovács László.

Buttiglione miatt utasíthatták volna el

Korábban olyan találgatások láttak napvilágot, hogy a néppárti bizottsági tagok leszavazzák majd Kovácsot, bosszúból azért, mert hétfőn a polgári jogokkal foglalkozó bizottság elutasította Rocco Buttiglione olasz biztosjelöltet.

Az olasz sajtó kedden Buttiglione fiaskójától volt hangos. A La Repubblica brüsszeli beszámolójában arra emlékeztet, hogy az EP nem szavaz külön a biztosokról, s a döntés - hogy támogatja-e az olasz kormány által jelölt Buttiglionét - igazából az Európai Bizottság leendő elnökén, José Manuel Durao Barrosón múlik.

A lap szerint a néppártiak arra készültek kedden, hogy elutasítsák Kovács László magyar külügyminiszter jelölését, aki az energiaügyi biztos posztjának várományosaként a legrosszabbul szereplő jelölt volt a bizottsági meghallgatásokon. A néppártiak azt akarják, hogy a frakcióvezetők szerdai találkozóján ez is a tárgyalások témája legyen.

A Corriere della Sera szerint is a szocialista Kovács László jelölésének elutasítása lesz az, amit az EP-jobboldal a tárgyalások mérlegének másik serpenyőjébe helyez, egyfajta árukapcsolást hozva létre a Buttiglione-üggyel.

A torinói La Stampa szerint a brüsszeli patthelyzet és szembenállás miatt a néppártiak úgy döntöttek, hogy Kovács László bizottsági szavazásánál nyitnak új frontot, ő ugyanis a meghallgatáson elég sok bírálatot kapott.

Fotó: EPA
Buttiglionét leszavazták

Az olasz sajtó pártállásának megfelelően értékelte, hogy Brüsszelben az egyik bizottság leszavazta Buttiglione biztosi jelölését: a jobboldali lapok "antikatolikus támadásról" cikkeztek, míg a baloldali orgánumok szerint a "brüsszeli pofon" nyomán új személy jelölését kellene fontolóra vennie Rómának. Buttiglione, aki mélyen hívő katolikus jogászprofesszor, múlt heti bizottsági meghallgatásán úgy vélekedett, hogy a homoszexualitás "betegség", a családon belüli viszonyokkal kapcsolatban pedig őskonzervatív nézeteket képviselt.

Buttiglione megítélése szerint az olasz baloldal - szövetségben a zöldekkel, a liberálisokkal, no és a homoszexuálisok lobbijával - csapdát állított neki. "Azért ért hátrányos megkülönböztetés, mert katolikus vagyok" - jelentette ki, a vallási türelmetlenség megnyilvánulásaként minősítve a brüsszeli bizottsági szavazást, ami sértő az olasz kormányra nézve is.

Kovácsot csak a Bizottsággal együtt szavazhatnák le

Az európai parlamenti pártok vezetői a jövő héten egyeztetnek Barrosóval, az Európai Bizottság portugál elnökével. A néppárt elvileg ezen a találkozón jelezhetné, hogy gondja van Kovács László energetikai biztossal.

Mivel az Európai Parlament nem egyenként szavaz a biztosokról, csak akkor buktathatják meg Kovácsot, ha az egész Barroso-bizottságot elutasítják, ez azonban nem túl valószínű. Ugyanakkor Barrosónak mindenképpen mérlegelnie kell az EP-pártok vezetőinek észrevételeit, ezért lehetséges, hogy maga kezdeményezi majd Kovács László eltávolítását.

Az európai szocialisták, úgy tűnik, kiállnak Kovács Lászlóért. "Tudom, hogy erről szól a politika. Nagyon rossz lenne azonban, ha pusztán a politika miatt jó emberek buknának el a szavazáson a koccanási effektus miatt" - jelentette ki Kováccsal kapcsolatban Sztavrosz Lambrinidisz, a Buttiglionét leszavazó bizottság görög szocialista alelnöke az Euobservernek.

MTI/[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!