Az Európai Parlament (EP) frakcióinak vezetői kommentár nélkül José Manuel Durao Barroso leendő európai bizottsági elnökre hagyták szerdán a döntést arról, hogy az EP-bizottságok előtti meghallgatásokon tapasztaltak alapján változtat-e testületének összetételén, esetleg a biztosjelöltek portfolióin, vagy kéri-e valamelyik tagországot, hogy küldjön más jelöltet a bizottságba.
Josep Borrell, az EP elnöke bejelentette, hogy Barrosónak valamennyi levelet elküldték, amelyekben a meghallgatásokat irányító EP-bizottságok összefoglalták tapasztalataikat. Brüsszelben nyilvánosságra hozták az eddig bizalmasan kezelt leveleket. Ezek legfőbb gondolatai az alábbiak.
A leginkább támadott Rocco Buttiglionét az EP igazságügyi bizottsága belső szavazáson nem találta alkalmasnak a jogi és szabadságügyi portfólióra. A jogi bizottságban a képviselők nagyobb része általában véve kielégítőnek tartotta az olasz jelölt szereplését a meghallgatáson, a szocialista és a zöld képviselők viszont súlyos fenntartásokat fogalmaztak meg vele szemben elsősorban a diszkrimináció területén.
Kovács Lászlóról a levél szerint megállapították, hogy az ipari, kutatási és energiaügyi bizottságában helyet kapott képviselők nagyobb része nagy általánosságban nincs meggyőződve szakmai alkalmasságáról az energiaügyek területén, egy nagy csoport viszont azt a meggyőződését fejezte ki, hogy a jelölt további felkészüléssel el tudja érni, hogy teljes egészében e megbízatásának szentelje magát. Erről a levélről független értelmezők úgy ítélik meg, hogy nem tartalmaz egyértelmű állásfoglalást, azt meghagyta a parlamenti vezetőknek, akik viszont a következtetés levonását továbbadták Barrosónak.
Mariann Fischer Boel dán jelöltről úgy vélték, kétséges, hogy képes lesz-e kellő eréllyel megvédeni a közös európai agrárérdekeket, de feltételesen támogatták jelölését. Jelzi a levél, hogy több képviselőnek aggályai vannak Boel családi érdekeltségeivel kapcsolatban is.
Ingrida Udre lett jelöltet "elfogadhatónak" minősítették az adó- és vámügyi posztra, de számos szakmai kifogást is említettek ellene. Kifogásolták azt is, hogy a biztos asszony még nem számolta fel valamennyi politikai elkötelezettségét hazájában.
Neelie Kroes versenyügyi biztos esetében bizonyos témáknál válaszaival csalódottak voltak. Barrosót felszólították, hogy ismertesse azt a magatartáskódexet, amelynek betartását elvárja a holland jelölttől, akinek korábbi pozíciói összeegyeztethetőségi aggodalmakat keltettek új megbízatásával kapcsolatban.
Az észt Siim Kallasról szóló levélben az érintett EP-bizottság elnöke, Fazakas Szabolcs pozitív voksot javasol a Barroso-bizottság alkalmasságáról tartandó szavazáson. A jelölt több kérdésre adott válaszát mindazonáltal a képviselők hiányosnak találták.
Ján Figel oktatási és kulturális jelöltről a levél tanúsága szerint az a benyomás alakult ki, hogy személyes adottságai és szakmai képességei jók. Számon kérik viszont a szlovák biztoson a jövőben azt a vállalását, hogy az úgynevezett emberi erőforrások fejlesztését prioritásként kezeli.
Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztosjelölt esetében méltatták, hogy bár korábban nem ezen a területen tevékenykedett, néhány szakterületen már meghallgatásáig jelentős ismeretre tett szert. Úgy vélték, a görög szakember a többi területen is képes lesz elsajátítani a szükséges tapasztalatokat.
A kereskedelmi ügyekért felelős, brit Peter Mandelsont "meggyőzőnek" tartották, de hiányosságokat véltek felfedezni több szakkérdésben. Két kisebb EP-frakciónak ellenvéleménye volt alkalmasságával kapcsolatban.
A finn Olli Rehn esetében szakmai kifogásokat nem talált a bizottság. Fontosnak vélte azonban, hogy a leendő bővítési biztos még finomítsa politikai profilját. Viviane Reding luxemburgi információügyi jelölt teljesítményét méltatták a médiaügyek területén, de hiányosságokat tapasztaltak néhány, a témához tartozó műszaki szakkérdésben. Günter Verheugen leendő ipari biztost ugyancsak alkalmasnak minősítették új posztjának betöltésére, de néhány szakterületet illetően több képviselő hiányolta a részletekbe menő válaszokat.
A foglalkoztatásügyi jelölt Vladimir Spidlára vonatkozóan a képviselők többsége úgy értékelte, hogy a cseh politikus rendelkezik a poszt ellátásához szükséges ismeretekkel, de bizonyos kérdésekre még írásban külön válaszolnia kell.
A svéd Margot Wallström - leendő kommunikációs felelős - alkalmassága iránt az EP-bizottság véleménye szerint "nem férhet kétség". A litván Dalia Grybauskaitét egyhangúlag meggyőző teljesítményűnek minősítették a képviselők a meghallgatás alapján, és alkalmasnak mondták a költségvetési biztosi posztra. Nem volt ellenvetés az osztrák Benita Ferrero-Waldner leendő külügyi biztos esetében sem. A halászati ügyekre jelölt máltai Joe Borg meggyőzte a képviselőket alkalmasságáról.
A belga Louis Michelt alkalmasnak látták a fejlesztési portfolióra, de az EP-bizottság kifogásolta, hogy a felelősségi körébe tartozó területet korlátozták. Az ír Charlie McCreevy "megnyugtatta" a képviselőket a belső piac felügyeletére való alkalmasságát illetően. Joaquín Almunia spanyol biztosról "pozitív értékelés" született a pénzügyi biztosi posztot illetően. A ciprusi Markosz Kiprianu "elnyerte a képviselők támogatását" a fogyasztóvédelmi posztra.
A lengyel Danuta Hübner esetében az EP-bizottság úgy vélekedett, alkalmas a regionális politikai pozícióra. Janez Potocnik szlovén kutatási biztosjelöltről úgy ítélték meg, "birtokában van a szükséges képességeknek". A közlekedési ügyekkel megbízott francia Jacques Barrot-ról az EP-képviselőkben az a benyomás alakult ki, hogy rendelkezik mindazon személyi és szakmai képességekkel, amelyek új feladatkörének betöltésére alkalmassá teszik.