Nagy-Britannia, Franciaország és Németország olyan ajánlatot tett Iránnak, amelynek értelmében az ország biztosítani tudná nukleáris energiaellátását anélkül, hogy atomfegyver-építés gyanújába keveredne. A három európai ország és Irán diplomatái Bécsben ültek tárgyalóasztalhoz.
Az európai országok nukleáris fűtőelemeket ajánlottak fel Iránnak cserébe azért, hogy az ország leállítja az urándúsítást. A dúsított urán az atomerőművek fűtőeleme, további feldolgozása során azonban atomfegyver építéséhez szükséges anyaggá lehet alakítani. A három európai állam azt szeretné elérni, hogy Irán szerelje le és adja át a NAÜ-nek uráncentrifugáit, és helyette európai fűtőelemekkel szerelje fel erőműveit.
Az iráni kormányzat szerdán egyértelműen visszautasította, hogy felhagyjanak az atomkísérletekkel és az urándúsítással. Mohammad Khatami elnök ismét dühödt nyilatkozatban utasította vissza az amerikai vádakat, miszerint országa titokban atomfegyvert épít - tudósít a CNN.
"Elvárjuk, hogy elismerjék legitim jogunkat a nukleáris technológiákhoz. A legnagyobb probléma, hogy azt mondják, el kell tekintenünk jogaink érvényesítésétől. Erre sohasem leszünk hajlandóak" - nyilatkozta az elnök szerdán Teheránban.
Szakértők szerint szinte biztosra vehető, hogy Irán nem fogadja el az ajánlatot. Ha az ország kedvezőnek találja is a három európai ország tervezetét, mindenképpen erősnek akar mutatkozni a nemzetközi közösség előtt. Minden bizonnyal erre szolgált az is, hogy Irán szerdán, egy nappal a találkozó előtt nagy hatótávolságú rakétát tesztelt - írta a BBC.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, bár nem vesz részt a találkozón, üdvözölte a tárgyalásokat. Mohamed el Baradei, a NAÜ vezetője támogatásáról biztosította "az előre mutató párbeszédet", amelyet el Baradei szerint az ország "további intenzív atomellenőrzésével" kell párosítani.
A NAÜ november 25-én dönt Irán atomprogramjáról. Amennyiben úgy döntenek, hogy az urándúsítás nem békés célokat szolgál, és Irán nem működik együtt a nemzetközi közösséggel, az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszik az ügyet. Az ENSZ BT kereskedelmi szankciókkal kényszerítheti ki Irántól, hogy az ország hagyjon fel atomprogramjával.