Kis és nagy falatok - az államok szerepe az elnökválasztásban

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok elnökét a szavazók nem közvetlenül választják, hanem egy elektori gyűlés dönt. Minden egyes tagállam népességének megfelelő elektorral rendelkezik, amelyek mindegyikét - két állam kivételével - az az elnökjelölt nyeri el amelyik bármekkora többséget szerez az adott államban. Az [origo] alábbi összeállításából néhány helyi érdekesség mellett megtudhatja, ki nyert egyes államokban 2000-ben, és melyek azok a rejtélyes ingadozó államok.
Vágólapra másolva!
Mindent megtudhat az amerikai választásról/nagyvilag/20041030amerika.html

A fentebb jelzett sajátosságok miatt a nyerni akaró jelölt szempontjából kulcsfontosságú, hogy minél több nagyszámú lakosú államban szerezze meg a többséget. Egy-egy ilyen államban elért siker sok kisebb államban aratott győzelemmel ér fel. A jelöltek ezért főleg a nagy falatokra utaznak.

A térképen a 2000-es választások eredménye látható. Kattintson a részletekért!

HawaiiAlaszkaWashingtonOregonKaliforniaNevadaIdahoUtahArizonaÚj-MexikóColoradoWyomingMontanaÉszak-DakotaDél-DakotaNebraskaKansasOklahomaTexasLouisianaArkansasMissouriIowaMinnesotaWisconsinMichiganIndianaIllinoisKentuckyTennesseeMissisipiAlabamaFloridaGeorgiaDél-KarolinaÉszak-KarolinaVirginiaNyugat-VirginiaOhioPennsylvaniaDistrict of Columbia (Washington DC)New YorkVermontNew HampshireMaineMassachusettsRhode IslandConnecticutNew JerseyMarylandDelaware HawaiiAlaszkaWashingtonOregonKaliforniaNevadaIdahoUtahArizonaÚj-MexikóColoradoWyomingMontanaÉszak-DakotaDél-DakotaNebraskaKansasOklahomaTexasLouisianaArkansasMissouriIowaMinnesotaWisconsinMichiganIndianaIllinoisKentuckyTennesseeMissisipiAlabamaFloridaGeorgiaÉszak-KarolinaDél-KarolinaVirginiaNyugat-VirginiaOhioPennsylvaniaDistrict of Columbia (Washington DC)New YorkVermontNew HampshireMaineMassachusettsRhode IslandConnecticutNew JerseyMarylandDelaware

Elektorok száma 21 felett.

Kalifornia
Elektorok száma: 55. A legnagyobb és leggazdagabb amerikai állam. Hagyományos demokrata erősség, és ezen az sem változtat, hogy kormányzóvá a mérsékelt republikánus volt színészt, Arnold Schwarzeneggert választották. 2000-ben a demokrata Al Gore nyert, több mint 10 százalékos előnnyel.

Florida
Elektorok száma: 27. A jelentős számú elektori hely miatt ez az egyik olyan állam, ahol eldőlhet a választás, ahogy 2000-ben is itt dőlt el George Bush győzelme. Igaz, akkor többször is újra kellett számolni a szavazatokat a szavazórendszer hiányosságai miatt, végül csupán 537 szavazattal - kevesebb mint 0,1 százalékkal - nyert Bush. Most is az egyik legjelentősebb ingadozó állam.

Illinois
Elektorok száma: 21. Az utóbbi időben egyre nagyobb itt a demokraták támogatottsága, 2000-ben jelentős győzelmet aratott itt Al Gore demokrata jelölt, 12 százalékos többséggel. Az USA harmadik legnagyobb városa - Chicago -, illetve a világ második legnagyobb reptere itt található.

New York
Elektorok száma: 31. Hatalmas demokrata bástya, amit Hillary Clinton kormányzósága is erősít annak ellenére, hogy Bushék New York Cityben tartották jelöltállító nagygyűlésüket. Emiatt sokan a szeptember 11-i tragédia kampánycélra használásával vádolták az elnököt. 2000-ben Al Gore 25 százalékos különbséggel nyert itt.

Pennsylvania
Elektorok száma: 21. A republikánusok fő célpontja: Bush nagyon sokszor látogatott ide az utóbbi időben. 2000-ben Al Gore négy százalékkal nyert itt. Kérdéses azonban, hogy a 2001 utáni recesszió és az importacél vámjainak eltörlés által érzékenyen érintett államban nyerhet-e. Kerrynek viszont idevalósi felesége sok szavazatot hozhat.

Texas
Elektorok száma: 34. Bush otthona, aki elnöksége előtt ráadásul itt volt kormányzó, nem kérdés tehát, hogy ki nyeri el a jelentős számú elektori helyet. A második legnépesebb amerikai állam. Bush 2000-ben 21 százalékos különbséggel nyert.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!