Az 50 államból és egy független körzetből (Washington és környéke) álló Amerikai Egyesült Államok 100-szor nagyobb mint Magyarország. Területe 9 161 923 négyzetkilométer, amihez még közel 500 ezer négyzetkilométernyi felségvíz is társul. Ezen kívül rengeteg külbirtoka is van az Egyesült Államoknak. Puerto Rico, a Midway-szigetek, a Virgin-szigetek is ezek közé tartoznak.
A hatalmas területen - az Egyesült Államok Oroszország és Kanada után a harmadik legnagyobb területű ország - 293 millióan élnek. A születéskor várható életkor 77 év. A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) adatai szerint a lakosság 77 százaléka fehér, 13 százaléka afroamerikai, 4 százaléka ázsiai. A statisztikákat azonban erősen torzítja, hogy nem kezelik külön a latin származású lakosságot, ami mára az ország legnagyobb kisebbsége lett, arányuk megközelíti a 40 milliót.
A lakosság többsége (56 százaléka) protestáns vagy katolikus (28 százalék), de jelentős zsidó közösség (2 százalék) is él az Egyesült Államokban. Az amerikaiak 10 százaléka semmilyen felekezethez nem sorolja magát.
A Világbank adatai szerint az évi egy főre jutó nemzeti termék 37 610 USD, amivel az Egyesült Államok az 5. helyen áll. A munkanélküliség 6 százalék körül mozog.
Az Egyesült Államok 1776. július 4-én függetlenedett Nagy-Britanniától. Eredetileg 13 állam alkotta a szövetséget.