Laurent Gbagbo elnök híveinek, a "fiatal hazafiaknak" vezetője, Charles Blé Goudé hétfőn ismét a francia katonák távozását követelte Elefántcsontpartról, és azzal vádolta Jacques Chirac francia köztársasági elnököt, hogy ő felelős a két ország közti válságért. Goudé szerint a francia egységek államcsínyt kíséreltek meg Gbagbo elnök ellen, november 9-én pedig Abidjanban fegyveresen támadtak a fegyvertelen tüntetőkre, 64 embert megöltek, s több mint 1400-at megsebesítettek. Ugyanakkor tagadta, hogy hívei atrocitásokat követtek volna el Elefántcsontparton élő franciák és más külföldiek ellen.
Az elefántcsontparti belháború november 4-én újult ki, amikor a kormányerők légi támadásokat intéztek a lázadók által elfoglalt északi területek ellen, majd a harcok fellángolásába belekeveredtek a francia békefenntartók is, miután bombázták egyik bázisukat.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn, várhatóan közép-európai idő szerint a késő esti órákban szavaz arról a francia határozati javaslatról, amely egy évi azonnali fegyverembargót rendelne el Elefántcsontpart ellen. Ha megszavazzák, a határozat december 15-én lép életbe.
Ugyancsak egy hónap múlva lépne hatályba az a javaslat is, mely szerint egy évre befagyasztanák azoknak javait, akik "veszélyt jelentenek az ország békéjére és a megbékélési folyamatra", s egy évig utazási tilalmat is kimondanának rájuk. Az emberi jogok megsértésével, illetve a nyilvános gyűlöletkeltéssel és erőszakszítással vádolt személyek listáját a BT különbizottsága állítja össze.
A javaslat ad egy esélyt Elefántcsontpartnak legalább az egyéni szankciók elkerülésére, ha a békés rendezést célzó marcoussisi és accrai megállapodásban vállalt kötelezettségeiket Accra esetében teljes egészében teljesítik, Marcoussis teljesítését pedig megkezdték. E megállapodások két legfontosabb eleme az elefántcsontparti alkotmány reformja a köztársasági elnöki posztra való választhatóság tekintetében, valamint a lázadók lefegyverezése. A tervezet követeli továbbá, hogy az elefántcsontparti hatóságok állítsanak le minden olyan rádió- és televízió-adást, ami gyűlöletre, intoleranciára és erőszakra szólít fel.
Közben Genfben három szakértő hozta nyilvánosságra jelentését az elefántcsontparti idegengyűlölő tüntetések során elkövetett erőszakos cselekményekről, köztük számos nemi erőszak esetéről, illetve nacionalista, rasszista, vallási gyűlöletkeltésről. A jelentés készítői szerint több esetben maga az elefántcsontparti hadsereg szította a tömeget e cselekmények elkövetésére.