A német konzervatívok ellenzik a török EU-tagságot

Vágólapra másolva!
A bajor Keresztényszszociális Unió (CSU) továbbra is ellenzi Törökország EU csatlakozását. A párt szombati Müncheni tanácskozásán Edmund Stoiber pártelnök kifejtette, hogy meg kell akadályozni, hogy Németország multikulturális társadalommá váljék. A Szociáldemokrata-Zöld kormánykoalíció támogatja a törökök csatlakozását.
Vágólapra másolva!

A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) továbbra is ellenzi Törökország EU-tagságát, a párt szombaton Münchenben véget ért kétnapos kongresszusán egyhangúlag a török belépés ellen szavazott, s ellenezte, hogy a német társadalom multikulturális társadalommá váljon.

Az Európai Unió állam- és kormányfői decemberben döntenek arról, hogy megkezdődjenek-e a tárgyalások az EU és Törökország között. A szociáldemokrata-zöld vezetésű német kormány támogatja a török EU-tagságot, s Németország igennel fog szavazni decemberben. Az ellenzéki konzervatív tábor legfeljebb különleges partneri viszonyt tud elképzelni az EU és Törökország között.

A CSU elnöke, Edmund Stoiber szombaton elhangzott beszédében azt is sürgette, hogy a Németországba bevándorló külföldiek egyértelműen kötelezzék el magukat a német társadalom alapértékei mellett. "Igent mondunk a nyitottságra és a toleranciára, nemet a muzulmán fejkendőre" - hangoztatta Stoiber, aki egyben bajor miniszterelnök is.

A CSU azt szeretné, hogy az integrálódni nem hajlandó külföldiek csak korlátozott mértékben részesüljenek a német szociális ellátásból. Stoiber a gazdasági fellendülés érdekében a munkaidő meghosszabbítását is sürgette, a szakszervezetek hatalmának megnyirbálását, s "botránynak" nevezte, hogy "a vörös-zöld (kormány) belenyugodott a munkanélküliség négymilliós határt túllépő szintjébe".

A pártkongresszus központi témája az egészségbiztosítási rendszerre vonatkozó, a kereszténydemokratákkal (CDU) együtt kidolgozott reformkoncepció elfogadása volt. Ezt a koncepciót készül megvalósítani a CDU és a CSU, amennyiben a 2006-ban esedékes parlamenti választáson győzne. Az elgondolást szinte minden oldalról bírálják, mert szociálisan nem tartják igazságosnak, s a munkaadók terhein sem enyhít igazán.

Emiatt kvázi kenyértörésre került sor a CSU és első számú egészségügyi szakértője, Horst Seehofer volt miniszter között, Seehofer ugyanis nem híve a csúcsszinten elhatározott tervnek. Egy darabig úgy látszott, hogy posztjairól is lemond, ám valószínűleg csak az egészségügyi portfoliótól válik meg, helyettesi posztját mind a pártban, mind a képviselői csoportban megtartja. Stoiber határozottan kiállt a CDU-val való szövetség mellett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!