A független Ukrajna történetének negyedik elnökválasztása második fordulójában 37,4 millió szavazásra jogosult állampolgár adhatja le voksát Viktor Juscsenkóra, az ellenzéki Mi Ukrajnánk tömörülés vezetőjére vagy Viktor Janukovics jelenlegi kormányfőre a 225 ukrajnai választókerületben, valamint külföldön. A szavazásra jogosultak létszáma hétszázezerrel nőtt az előző fordulóhoz képest, mivel időközben pontosították a választói névjegyzéket.
Az első fordulóban Viktor Juscsenko a szavazatok 39,87 százalékát szerezte meg, fél százalékponttal megelőzve a szavazók 39,32 százaléka által támogatott Viktor Janukovicsot. A második fordulóban a megválasztáshoz elegendő a leadott szavazatok egyszerű többsége. Az első forduló több mint 74 százalékos részvétel mellett zajlott, ami ukrán viszonylatban rendkívül magasnak számít.
A második, döntő fordulóban kemény harc várható a két jelölt között a szinte korlátlan hatalmat biztosító államfői posztért, minden egyes szavazat számít. Az ellenzéki jelölt látszik esélyesebbnek, mert - igaz, minimális különbséggel - ő kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, várhatóan rá fog szavazni az eddig az első fordulóban több mint 6 százalékot kapott Olekszandr Moroz szocialista pártelnököt támogatók túlnyomó többsége is.
A közel 5 százaléknyi szavazatot kapott kommunisták hivatalosan egyik jelöltet sem támogatják, de vélhetően többen Janukovics kormányfőre adják le voksukat. Sok függ a részvételi aránytól is, hiszen a Juscsenkót támogató Nyugat- és Közép-Ukrajnában magasabb volt a részvétel az első fordulóban, mint a déli és keleti régiókban, ahol Viktor Janukovicsnak több tartaléka van.
A szavazóhelyiségek közép-európai idő szerint reggel 7 órakor nyitnak és 19 órakor zárnak. A szavazás befejezése után röviddel közzéteszik a Demokratikus Kezdeményezések alapítvány szervezésében két közvélemény-kutató intézet által a szavazóhelyiségekből való távozás után végzett felmérés eredményeit. Az előző forduló után közzétett felmérések közötti kiugró különbségekre vezető "tévedések" miatt ezúttal két intézet kimarad a közös felmérésből.
A szavazás tisztaságára több mint négyezer külföldi megfigyelő ügyel, közülük ezren a balti államok kivételével a volt szovjetköztársaságokat tömörítő Független Államok Közösségéből érkeztek.
Leonyid Kucsma távozó elnök szombat esti rádiós és televíziós üzenetében mindenkit arra szólított politikai nézeteitől függetlenül, hogy mindenképpen menjen el szavazni. Az államfő közölte: a hatalom nem engedi meg, hogy a demokratikus választásokat olyan nem demokratikus erőszakra változtassák, mint a forradalom. Hangsúlyozta: az lesz Ukrajna elnöke, akire az állampolgárok többsége szavaz. Emlékeztetett: elnöksége tíz éve alatt soha nem adott szabad utat az instabilitásnak. "Nem lesz forradalom, választás lesz" - mondta Leonyid Kucsma.