A hétfő déli hivatalos adatok szerint a szavazatok 98,23 százalékos feldolgozottságánál 3 százalékos előnye van Viktor Janukovics kormánypárti elnökjelöltnek az ukrajnai elnökválasztáson. A Központi Választási Bizottság (CVK) szerint Janukovicsot a választópolgárok 49,57, Juscsenkót pedig 46,57 százaléka támogatta. A részvételi arány 79 százalékos volt.
Az ellenzéki jelölt azonban nem hisz a hivatalos részeredményeknek, amelyek ellentmondanak az exit poll felméréseknek. Ezek ugyanis még Juscsenko győzelmét jelezték. Az ellenzéki jelölt szerint a központi választási bizottság - mint az első fordulóban is - a végeredmény kihirdetésének halogatását arra kívánja felhasználni, hogy meghamisítsa a választás végeredményét. Mint mondta, Donyeck megyében minden harmadik szavazókörben százszázalékosnál nagyobb volt a részvételi arány. "Az államcsíny Ukrajnában már megkezdődött: Donyeck megyében, Janukovics stábjában" - közölte.
Sztrájk és polgári engedetlenség
A politikus már vasárnap este jelezte, nem bízik a CVK-ban, és hétfő reggelre békés tüntetésre hívta össze híveit Kijevben. Az ukrán főváros központjában becslések szerint százezer ember gyűlt össze, hogy Juscsenko győzelme mellett tüntessen. A politikus a gyűlésen kijelentette: a nép akarata megtörhetetlen, a választók akarata szent. "Győzött az ukrán nép. Győztünk, és pont" - mondta a narancsszínű és grúz zászlókat lobogtató, lelkes tömeg előtt.
A nagygyűlésen, amely a himnusz eléneklésével és az ukrán népért és Viktor Juscsenkóért, "a nép elnökéért" mondott imával kezdődött, Juscsenko szövetségese, Julija Timosenko országos sztrájkra és polgári engedetlenségre szólította fel az ukránokat. Anatolij Kinah, az Ukrajnai Gyáriparosok és Vállalkozók Pártjának elnöke - Viktor Janukovics büntetett előéletére utalva - kijelentette: "Nem engedhetünk a banditáknak, nehogy tönkretegyék a gyermekeink jövőjét." Borisz Nyemcov orosz liberális volt parlamenti képviselő közölte: azért jött el Kijevbe, hogy ne mondják, egész Oroszország a büntetett előéletűeket támogatja.
Kijev mellett a nyugat-ukrajnai Lembergben is tüntetnek a választási eredmények miatt. Kijevben az ellenzéki vezetők kijelentették: addig folytatják a békés tiltakozó akciókat, amíg el nem ismerik elnökjelöltjük győzelmét.
Juscsenko korábban felszólította az ukrán állampolgárokat, hogy alkotmányos eszközökkel védjék meg a választás eredményét. Egyben azt is bejelentette: kezdeményezik a parlament rendkívüli ülésének összehívását, felhívják az Európai Parlament, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az Európai Unió és a legtöbb európai állam kormánya és parlamentje figyelmét arra, hogy Ukrajnában megsértik a szabad választáshoz való alapvető állampolgári jogot.
Zavargásokra számítanak
A rendvédelmi erők egyelőre nem avatkoztak be a megmozdulásba, de Leonyid Kucsma elnök szombati tévébeszédében leszögezte: Ukrajnában nem lesz forradalom.
A hatóságok már felkészültek a várható rendzavarásokra, hétfő reggel megerősítették az ukrán elnöki hivatal, a kormány és a parlament védelmét. A Bankova (Bank) utcát, amelyben az ukrán elnöki hivatal épülete található, mindkét végén fémkorlátokkal zárták le. A város főutcája, a Hrescsatik felől az elnöki hivatal felé vezető Luteranszka utca bejáratát rohamrendőrök sorfala őrzi. Az elnöki hivatal udvarán harminc autóbusz várakozik, bennük rohamrendőrök. A Korrespondent.net internetes portál vasárnap esti értesülése szerint a rendőrség megerősítette a kormány, a törvényhozás és a televízió székházának védelmét is. A Központi Választási Bizottság épülete elé homokkal teli teherautókat és vízágyúkat állítottak.
Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt kampányirodája a Dnyeper melléki vasúttársaság értesüléseire hivatkozva azt közölte, hogy Dnyipropetrovszkból nyolc kocsiból álló szerelvényt indítottak Kijevbe, rendvédelmi alakulatokkal. Korábban a belügyminisztérium nem cáfolta azt az értesülést, amely szerint különleges belügyi egységek érkeztek Kijevbe, de hangsúlyozta, hogy "semmiféle államcsíny nem lesz az országban az elnökválasztás második fordulójában". A védelmi minisztérium viszont cáfolta azt a hírt, hogy páncélos harcjárművek oszlopa tartana a fővárosba a közeli Deszna kiképzőközpontból.
Az ukrán elnökválasztás sorsát tüntetők dönthetik el, de a vesztes nehezen tarthatja forrásban híveinek elégedetlenségét, ha a választási bizottság ismét két hétig húzza a szavazatszámlálást - írták hétfőn az orosz lapok. Azzal, hogy a "nyugatbarát" Viktor Juscsenko és az "oroszbarát" Viktor Janukovics stábja egyaránt győzelmet hirdetett, és a hivatalos részeredmények szerint a különbség közöttük csupán hajszálnyi, a Vedomosztyi szerint a vasárnapi döntő forduló a szakadás szélére taszította Ukrajnát.
Az Izvesztyija szerint a vesztesek számára végzetes lehet, ha az ukrán választási bizottság ismét 15 napig elnyújtja a szavazatszámlálást, és ezzel a hivatalos végeredmény kihirdetését: ilyen sokáig ugyanis nehezen tarthatják forrásban választók százezreinek elégedetlenségét. "A vesztes félnek nincs mit megrohamoznia. Nincs értelme elfoglalni a választási bizottságot, a parlamentet, sem az elnöki hivatalt: a választási bizottság ugyanis semmiben sem dönt, a parlament szabadságon van, az elnöki hivatalban pedig a leköszönő Leonyid Kucsma ül" - írja az orosz lap. Ukrajnai megfigyelők szerint nem kizárt, hogy a voksolást érvénytelennek nyilvánítják a sok szabálytalanság miatt - írja a Rosszijszkaja Gazeta, kételkedve abban, hogy a győztes jelölt valamennyi ukrán elnökévé válhat.