Több nő hal majd meg AIDS-ben, mint férfi

Vágólapra másolva!
Az AIDS olyan sokféle módon terjed a világ más-más részein, hogy egyre bonyolultabb megelőzni az újabb fertőzéseket - derül ki a betegségről kedden közzétett éves ENSZ-jelentésből. Ráadásul mind több nő betegszik meg, akik a világ számos térségben nagyon kiszolgáltatottak. A világszervezet becslései szerint a betegségben várhatóan sokkal több nő hal majd meg, mint férfi.
Vágólapra másolva!

Emma Thomson brit színésznő a Global Coalition on Woman and Aids nevű jótékonysági szervezet alapító tagja kedden sokkoló szavakkal igyekezett felhívni a figyelmet arra, hogy egyre gyorsabban terjed az AIDS a nők körében. "Egyes országokban veszélyeztetett fajnak számítanak a nők - el fognak tűnni a föld színéről... Azt hiszem, ez a legnagyobb katasztrófa, amellyel az emberiség valaha is szembenézett" - mondta az ENSZ AIDS-programja (UNAids) éves jelentésének ismertetése előtt.

A UNAids adatai szerint csak tavaly több mint 5 millió ember fertőződött meg, és összesen 3,1 millióan vesztették életüket a betegségben. A becslések 39,4 millió és 44,3 millió közé teszik a HIV/AIDS-fertőzöttek számát.

Eközben 2001-hez képest közel háromszorosára emelkedett a betegségre fordított összegek nagysága (2,1 milliárd dollárról 6,1 milliárdra), és megkétszereződött azok száma is, akik hozzájutottak a különböző AIDS-kezelésekhez. Utóbbi azonban még így is csak 440 ezer embert jelent.

A világ más-más részein más-más módon terjed a betegség. Kelet-Európában és Kelet-Ázsiában főként a fecskendőt használó drogfüggők körében terjed a vírus, míg a fejlett országokban sokan fertőződnek meg az azonos neműekkel szexuális életet élők körében. A legfertőzöttebb országokban leginkább a heteroszexuális kapcsolatokon keresztül terjed a betegség.

A legtöbb AIDS-es Dél-Afrikában él, míg a betegség a leggyorsabban Ázsiában terjed. Itt 2002-höz képest 50 százalékkal emelkedett az újonnan megfertőzöttek száma. A legtöbben Kínában, Indonéziában és Vietnamban kapták meg a betegséget. Egészségügyi szakemberek szerint a térség lakosainak hatalmas száma elfedi a probléma nagyságát. "Még ha csak egy százalék (fertőződési arányról) beszélünk is, ez megdöbbentő számokat jelent" - közölte Purnima Mane, a UNAids egyik vezetője. Jelenleg 8 millió fertőzött él Ázsiában, idén 540 ezren vesztették itt életüket a betegségben. Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy India és Kína a járvány robbanásszerű elterjedésének küszöbén áll.

Egyre több fertőzött nő

Fotó: EPA
Fotó: EPA

Az adatokból kiderült, hogy az utóbbi években mind több nő válik fertőzötté Afrikában, Ázsiában és Oroszországban is. Az okok között szerepel, hogy sok korábban más módon (biszexuális kapcsolatokat fenntartó, drogfüggő, prosituáltakkal szexuális kapcsolatba kerülő) megfertőződött férfi adja át a vírust partnerének. Emellett fontos tényező a nők szégyenérzete is, akik kiközösítéstől, megbélyegzettségtől tartva nem mernek orvoshoz fordulni. Számuk ezért bizonyára magasabb is, mint az a hivatalos adatokból kiderül.

Sok országban alárendeltségük, hiányos oktatásuk és gyenge gazdasági hátterük miatt szinte elképzelhetetlen a nők számára, hogy tárgyaljanak a szexről férfipartnereikkel vagy hogy óvszer használatára kérjék őket - a UNAids szerint. Az Amnesty International emellett arra figyelmeztet, hogy a betegség nők körében történő terjedésében komoly szerepe van a nemi erőszaknak is.

Afrikának a betegség által legfertőzöttebb területein például 57 százalékos a fertőzött nők aránya, de Zambiában, Zimbabwéban és Dél-Afrikában ez az arány már 77 százalékos. A világ más részein is egyre emelkedik a fertőzött nők száma, Kelet-Ázsiában például számuk az utóbbi néhány év alatt 56 százalékkal nőtt. Oroszországban, ahol az AIDS-esek eleinte a fiatal főleg férfi droghasználók köréből kerültek ki, egy év alatt 24-ről 38 százalékra nőtt a fertőzött nők aránya.

Kathleen Cravero, az ENSZ AIDS-programjának egyik igazgató-helyettese szerint a megelőző stratégiák elvesztik hatásosságukat, ha nőkről van szó. Az Egyesült Államok által favorizált önmegtartóztatás, hűség és óvszerhasználat szentháromsága egyszerűen hiábavaló a nők esetében, akiknek nincs erejük és lehetőségük, hogy visszautasítsák a szexet gyakran idősebb, tapasztaltabb férjükkel szemben, aki már fertőzött.

Az ENSZ-program szerint csak mélyreható szociális és kulturális változásokkal lehet megakadályozni a betegség terjedését olyan országokban, ahol a nőknek nincs társadalmi rangjuk, sem hatalmuk. Természetesen nem forradalomról kirobbantásáról van szó, hanem "az ellen a fatalista eszme ellen kell küzdenünk, amely szerint ezeket a dolgokat soha nem lehet megváltoztatni" - mondta Kathleen Cravero.

A UNAids szerint arra kell bátorítani az érintett kormányokat, hogy változtassák meg az öröklési törvényeket, fogadjanak el jogszabályokat a családi erőszak ellen, és segítsék elő a nők oktatását. Egy - ha csak kicsit is - tanult és némi gazdasági hatalommal rendelkező asszony jóval sikeresebben vitatkozhat a szexről partnerével. "Fejre kell állítanunk az önmegtartóztatás fogalmát, és a nők ehhez való jogáért kell harcolnunk" - Cravero szerint.

"Egy másik világméretű járvány"

Javaslatok az AIDS terjedésének megakadályozására

- A betegséggel kapcso-latos ismeretek bővítése
- Megfelelő gyógyszerek és orvosi ellátás biztosítása
- A nőkkel szembeni erő-szak megakadályozása
- A nők és lányok általános és szexuális oktatásának biztosítása
- A nők gazdasági helyzetének javítása
- Hatékonyabb kampány a HIV-fertőzöttek megbélyegzése ellen

Az Amnesty International (AI) szerint ugyanakkor az AIDS elleni harc során "egy másik világméretű 'járvánnyal', a nők elleni erőszakkal is szembe kell nézni". A nemzetközi jogvédő szervezet arra figyelmeztet szerda hajnalban kiadott közleményében, hogy a betegség fiatal nők körében való terjedésének egyik jelentős oka a nemi erőszakban keresendő.

Kutatások szerint a lányok első szexuális tapasztalatai gyakran kierőszakoltak, minden ötödik nővel előfordul, hogy élete során valamikor megerőszakolják vagy megkísérelik megerőszakolni. Az olyan hagyományok, mint a női nemi szervek megcsonkítása, a felnőtt kor előtti házasságok vagy a megözvegyült asszonyok "megöröklése" a férfirokonok által, ugyancsak növelik a vírussal való találkozás esélyét az AI szerint.

A jogvédők szerint a fegyveres konfliktusok kísérőjelenségeként ismert tömeges méretű nemi erőszak egyaránt elősegítette a betegség terjedését olyan országokban, mint a Kongói Demokratikus Köztársaság és Kolumbia. Szudán darfúri régiójában is hasonlóan alakulhatnak a dolgok, ugyanis ott is fegyverként alkalmazzák a szexuális erőszakot, ráadásul az ottani nők többsége a nemi szervek megcsonkításán is átesett, ami növeli a megfertőződés veszélyét.

Itthon nem érvényesül a nemzetközi trend

Adatok az epidemiológiai központ honlapjánhttp://efrirk.antsz.hu/oek/epinfo/szoveg/Heti2004/heti441.htm

Magyarországon egyelőre nem érvényes a világban jellemző trend, a Johan Béla Országos Epidemiológiai Központ által közzétett legfrissebb adatok szerint. 1985 és 2004. szeptember 30. között összesen 1155 HIV-fertőzött személyt regisztráltak, közülük 889 férfit és 157 nőt, 109 neme ismeretlen. 2003-ban összesen 63 új fertőzöttet - 53 férfit és 10 nőt - vettek nyilvántartásba, közülük 9 férfi és egy nő hunyt el. 2004 első három negyedévének adatai sem jeleznek komolyabb változást, 45 férfi és 6 új női beteget regisztráltak. Itthon leginkább a homoszexuálisok körében terjed a fertőzés, utánuk következnek a heteroszexuálisok, majd a kábítószer-élvezők.

Ballai Vince

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!