Husszonnégy tagú Biztonsági Tanácsot indítványoz az ENSZ-nek az a javaslattevő testület, amelyet Kofi Annan, a világszervezet főtitkára nevezett ki. Az erről szóló jelentést hivatalosan csak csütörtökön hozzák nyilvánosságra, de a Reuters hírügynökségnek sikerült hétfőn hozzájutnia, a dokumentumhoz, amely a jelenleg 15 tagú testület bővítésének két változatát tartalmazza.
Az első változat szerint a jelenlegi öt, vétójoggal rendelkező állandó tag mellé hat új, vétójog nélküli állandó tag kerülne - kettő-kettő Ázsiából és Afrikából, egy-egy Európából és Amerikából -, valamint három új taggal bővülne a kétéves ideiglenes tagságra jogosult államok tízes csoportja.
Diplomaták szerint Németország arra készül, hogy a következő egy-másfél hónapban egy ezt a változatot támogató határozati javaslatot nyújtson be, amelyet az állandó tagságra ugyancsak pályázó Japán, Brazília és India is támogat. A fennmaradó két, Afrikának járó helyért Nigéria, Dél-Afrika és Egyiptom vetélkedik, utóbbi arra hivatkozva, hogy a BT-ben feltétlenül lennie kell egy állandó arab tagnak.
A másik változat szerint egy nem állandó, és nyolc új státusú taggal bővítenék a testületet. A nyolc új tag - kettő-kettő Afrikából, Ázsiából, Európából és Amerikából - négy évig lenne a BT tagja, és a tagságát lejártakor mindig meg kellene újítani.
Ezt a változatot azok az országok támogatják, amelyeknek kevés esélyük van állandó taggá válni, és nem akarják, hogy az ezért legerőteljesebben küzdők elérjék céljukat. Ilyen például Olaszország, amely nem szeretné, hogy Németország állandó taggá válásával ő maradjon az egyetlen nagy, a "kiválasztottak klubján" kívül rekedt európai ország. A fő ázsiai jelölt India tagságát Pakisztán, Brazíliáét pedig Mexikó és Argentina ellenzi.
Kofi Annan azt szeretné, ha a világszervezet tagállamai a következő év folyamán elfogadnák valamelyik bővítési változatot.
A testületet, amely a javaslatokat kidolgozta, Anand Panjaracsun volt thaiföldi miniszterelnök vezeti, és tagjai között van Brent Scowcroft egykori amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó, Jevgenyij Primakov korábbi orosz és Csien Csi-csen korábbi kínai külügyminiszter, valamint Amr Musza, az Arab Liga egyiptomi főtitkára.