A bejelentésre néhány órával azután került sor, hogy Gerry Adams, a az IRA politikai fedőszervének tartott Sinn Fein elnöke bejelentette: az IRA tizenhárom hónapi szünet után kész újrakezdeni a leszerelést, de nem a szervezetet megalázó körülmények között. Adams a protestáns Demokratikus Unionista Pártnak (DUP) arra a követelésére utalt, hogy a fegyverek megsemmisítését fényképekkel dokumentálják.
Az IRA vezetése megerősíti, hogy képviselőjük kapcsolatba lépett John de Chastelain nyugalmazott kanadai tábornokkal, aki a brit és az ír kormány megbízásából ellenőrzi az északír rendezéshez előírt leszerelési folyamatot - közölte a szervezet. A találkozó tényét Bertie Ahern ír kormányfő is megerősítette.
Tony Blair brit és Bertie Ahern ír kormányfő a tervek szerint szerdán Belfastba utazik, hogy nyilvánosságra hozza a több mint egy éven át tartó tárgyalások során kidolgozott közös béketervet. A brit és az ír kormányfő november 17-én már ismertette a megosztott észak-írországi katolikus és protestáns erők vezetőivel azt a tervét, amely a két kabinet véglegesnek mondott elképzelését képezi az észak-írországi önkormányzatiság helyreállítására.
London és Dublin olyan egyezség megkötésére próbálja ösztökélni a szemben álló feleket, amelynek értelmében teljesen leszerelnék az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) katolikus félkatonai szervezetet és újjáélesztenék az 1998-as nagypénteki egyezség alapján létrehozott, de azóta felfüggesztett északír önkormányzatiság szerveit.