Nem tudták kivédeni a Juscsenko elleni merényletet

Vágólapra másolva!
Előre figyelmeztette a titkosszolgálat az ukrán ellenzéki elnökjelölt egyik közeli munkatársát arra, hogy mérgezéses merénylet várható Viktor Juscsenko ellen. Ezt Oleh Ribacsuk, az ellenzéki politikus kampánystábjának vezetője közölte. Juscsenkóról szombaton derült ki biztosan, hogy megmérgezték, mégpedig dioxinnal.
Vágólapra másolva!

Négy hónappal Viktor Juscsenko ukrán ellenzéki elnökjelölt megmérgezése előtt titkos ügynökök figyelmeztették egyik közeli munkatársát a veszélyre. Oleh Ribacsuk, Juscsenko választási kampánytörzsének vezetője azt állította, volt titkosszolgálati rendőrtisztektől tudta meg még július végén, hogy "megpróbálnak megszabadulni" Juscsenkótól: várhatóan megmérgezik. Ribacsuk szerint a fenyegetés miatt megerősítették a politikus védelmét, "de úgy látszik, nem eléggé".

Az ellenzéki ukrán elnökjelölt hétfőn érkezett vissza Kijevbe Bécsből, ahol a megismételt vizsgálatokat követően orvosai szombaton bejelentették, hogy dioxinnal próbálták megmérgezni. Juscsenko az ukrán hatóságokat gyanúsította a mérgezéssel. Az államügyész és a kijevi parlament egyaránt újraindította a korábban eredménytelenül lezárt vizsgálatot a mérgezés ügyében.

Volodimir Sivkovics, az illetékes parlamenti vizsgálóbizottság - amúgy a kormánypárti elnökjelöltet, Janukovicsot támogató - elnöke szerint azonban nem biztos, hogy be tudják bizonyítani a szándékos mérgezés tényét. A bizottság októberi vizsgálódásai után azt állapította meg, hogy Juscsenkót vírusfertőzés és más betegségek sújtották.

Közben a Fehér Ház szóvivője cáfolta Viktor Janukovics kormányfő és elnökjelölt vádjait, miszerint Juscsenko kampányát az USA pénzelte, beavatkozva az ukrán belügyekbe. Scott McClellan szerint "Nem támogatjuk, és nem támogattuk egyik ukrán elnökjelöltet sem". Ugyanakkor megjegyezte, hogy az amerikai kormány " világszerte támogatja a szabad és igazságos választásokat", beleértve egyes Ukrajnában tevékenykedő helyi és nemzetközi civil szervezeteket is. Ezek az alapok - szavazók oktatására és politikai tréningekre - minden párt által elérhetők - közölte. Az amerikai kormányzat az elmúlt évben több mint 65 millió dollárt költött el ukrajnai politikai szervezetek támogatására, de pártoknak nem fizettek - írja a CNN.

Juscsenko szeptember 6-án betegedett meg, néhány nap múlva pedig egy bécsi klinikára utazott, hogy kezeltesse súlyos hasüregi fájdalmait és az arcán, illetve testén megjelent hólyagokat. Mája, hasnyálmirigye és belei megdagadtak, emésztőcsatornáját fekélyek lepték el. Teste teljesen elváltozott, arca félig megbénult a titokzatos betegségtől, orvosai azonban egészen szombatig nem találtak biztos magyarázatot a tünetekre. Az ukrán ellenzéki elnökjelölt már ekkor azzal vádolta a kijevi hatóságokat, hogy meg akarták őt mérgezni. Az ukrán ügyészség is vizsgálatot indított az ügyben, de azt október 22-én le is zárta, arra hivatkozva, hogy Juscsenko herpesz-fertőzést kapott.

Ukrajna az elnökválasztás második fordulója, november 21. után került komoly belpolitikai válságba, mivel a választáson magát győztesnek kikiáltó Juscsenkóval ellentétben a hatóságok Viktor Janukovicsot, a hatalom jelöltjét nevezték meg nyertesként. Az ellenzék választási csalásra hivatkozva heteken keresztül békés utcai tiltakozásokat szervezett Kijevben, és jogi úton is megpróbálta semmissé tenni a szavazás hivatalos eredményét. Végül sikerrel jártak, miután az ukrán legfelsőbb bíróság megalapozottnak találta a csalásokkal kapcsolatos panaszokat, és a második forduló megismétlését írta elő december 26-ára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!